Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedziećUbezpieczenia, NFZ
EKUZ – ubezpieczenie w walizce
  • 04-07-2008
 

Przed wyjazdem dokądkolwiek poza granice naszego kraju, ale do któregoś z państw Unii Europejskiej oraz Liechtensteinu, Norwegii, Szwajcarii i Islandii należy zaopatrzyć się w EKUZ – Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest ona honorowana w każdym z wymienionych krajów. EKUZ jest gwarancją otrzymania świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego w przypadku, kiedy stanie się nam coś złego podczas wyjazdu.

- (...) karta, za którą nic nie musimy płacić, daje nam prawo do takich samych usług medycznych publicznej służby zdrowia, do jakich uprawnieni są obywatele kraju, w którym gościmy na wakacjach. Jeżeli oni za coś muszą lekarzowi czy szpitalowi zapłacić to i my również. Mało tego - NFZ tych pieniędzy nam nie zrefunduje – mówi rzecznik kujawsko – pomorskiego oddziału NFZ.

Oznacza to, że jeśli np. w Niemczech będziemy musieli poleżeć w szpitalu, to z własnej kieszeni zapłacimy za hospitalizację. NFZ nie zrefunduje nam tych wydatków, ponieważ według niemieckiego prawa od dwóch lat pacjenci dopłacają do leczenia szpitalnego.

Trzeba też pamiętać, że EKUZ daje prawo do otrzymania świadczeń tylko w nagłych wypadkach, ale nie obejmuje ubezpieczenia na planowane zabiegi, leczenie czy sprawienie sobie nowej protezy dentystycznej.

Z przestrzeganiem praw gwarantowanych posiadaniem EKUZ bywa różnie w różnych krajach.

- Niełatwo nam się porozumieć z Hiszpanami. Z wielką trudnością załatwialiśmy przypadek pacjenta, który trafił do lecznicy na Ibizie, gdzie nie było placówek publicznej służby zdrowia. Nasi narciarze bywali zaskoczeni koniecznością zapłaty ratownikom górskim w Czechach i Austrii – mówi naczelnik wydziału współpracy międzynarodowej w jednym z oddziałów NFZ.

Dlatego zaleca się, by podróżnik dla własnego spokoju i zabezpieczenia wykupił niezależne ubezpieczenie zdrowotne u prywatnego ubezpieczyciela, które uzupełni gwarancje otrzymania świadczeń, wynikające z posiadania EKUZ. Szczególnie ważne jest to w przypadku turystów indywidualnych, ponieważ muszą sami zadbać o swoje ubezpieczenie. Ci, którzy korzystają z oferty wyjazdów zorganizowanych, dodatkowe ubezpieczenie mają w pakiecie, który oferuje organizator wycieczki.


Źródło: „Express Bydgoski”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS