Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedziećUbezpieczenia, NFZ
Leczenie w wyższym standardzie
  • 30-07-2008
 

Jeśli w życie wejdzie propozycja Komisji Europejskiej, być może za niedługo pacjent sam będzie mógł decydować, gdzie i u kogo będzie chciał się leczyć. Projekt dyrektywy w sprawie transgranicznej opieki zdrowotnej, który ujawniła niedawno nowa komisarz zdrowia, Androulla Vassiliou, zakłada bowiem, że każdy obywatel Unii będzie mógł sam zdecydować o wyborze lekarza i miejsca terapii. W dodatku za darmo, jedynie na podstawie opłaconej w swoim kraju składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Jeśli do tej pory to z Zachodu przyjeżdżało się do Polski na leczenie zębów, po wprowadzeniu dyrektywy sytuacja może ulec gwałtownej zmianie i turystyka medyczna zmieni kierunek ze Wschodu na Zachód. Polski stomatolog pracuje gabinecie niewiele odbiegającym wyposażeniem od standardów europejskich, ale ceny usług są u nas zdecydowanie niższe niż u zachodnich sąsiadów. Inaczej ma się sprawa z warunkami panującymi w szpitalach. Pacjent mając możliwość wyboru między bezpłatnym leczeniem w szpitalu o gorszym standardzie a placówką, gdzie oferowane są lepsze warunki, zawsze wybierze opcję korzystniejszą.

Jak czytamy w „Dzienniku”: „To właśnie najbardziej niepokoi menedżerów zachodnich szpitali - obawiają się oni, że pacjenci z państw, w których służba zdrowia kuleje, zamiast czekać miesiącami na wizytę u lekarza, wybiorą konsultację u szwedzkiego czy włoskiego specjalisty”.

Zdecydowane „nie” dla takiego rozwiązania już teraz deklarują przedstawiciele wielu państw.

- Turystyka medyczna nie będzie opłacana przez naszą służbę zdrowia. Każdy pacjent przyjeżdżający specjalnie do Wielkiej Brytanii, by się leczyć, będzie musiał zapłacić z góry za wszystkie koszty związane z opieką – zadeklarował rzecznik brytyjskiej służby zdrowia.

Podstawowe założenia planowanej reformy to:

  • będzie dotyczyć prostych usług, badań i konsultacji medycznych;
  • leczenie i konsultacje mają być finansowane ze składek opłaconych w kraju, z którego pochodzi pacjent;
  • jeśli usługa będzie droższa ponad wprowadzony limit, pacjent pokryje nadwyżkę sam;
  • istnieje możliwość bezpłatnego korzystania z droższych terapii, ale pacjent będzie musiał przed rozpoczęciem leczenia uzyskać zgodę wybranej przez siebie placówki.

Źródło: „Dziennik”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS