Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedziećUbezpieczenia, NFZ
W kolejce do dentysty
  • 31-07-2008
 

Jeszcze niedawno w kolejkach czekało się na wizyty u stomatologa tylko tam, gdzie była bezpłatna opieka, czyli w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Problem kolejek zaczyna jednak dotykać też sektora prywatnego.

Coraz więcej Polaków leczy zęby prywatnie: albo korzystając ze świadczeń w ramach opłacania abonamentu medycznego, albo odwiedzając prywatne gabinety. Szacuje się, że 40% Polaków leczy się w ten sposób, a prywatne placówki medyczne – szczególnie związane ze świadczeniem usług stomatologicznych nie muszą już walczyć o klienta.

Okazuje się, że wcale nie jest to dobra wiadomość; przynajmniej dla pacjentów.

- Kolejki do specjalistów się wydłużają, a lekarzom, którzy są opłacani od wizyty, wcale nie zależy na wyleczeniu pacjenta – zauważa Andrzej Sadowski, wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha.

Dodaje, że rynek usług medycznych w Polsce przypomina nieco rynek nieruchomości sprzed kilku lat. Deweloperzy czując wówczas dobrą passę, budowali byle jak za kolosalne pieniądze, a klientów i tak to nie odstraszało. Obecnie prywatne kliniki żądają coraz większych pieniędzy za świadczone usługi. Pacjenci jednak nadal szturmują.

Jak się okazuje, między deklaracjami o szybkich termiach przyjęć a rzeczywistością istnieje wyraźna różnica – pacjent i tak musi czekać: od tygodnia do nawet kilku na wizytę u specjalisty w ramach opłaconego abonamentu.

Jak czytamy w tygodniku „Wprost”: „ Zwiększenie popytu w prywatnej służbie zdrowia sprawiło, że dały o sobie znać także „państwowe“ przyzwyczajenia lekarzy. W większości wypadków w prywatnych klinikach pracują bowiem ci sami ludzie co w państwowych”. Dla pacjenta oznacza to często podobne traktowanie, z jakim spotyka się w państwowej placówce medycznej.

Specjaliści zauważają, że najlepszym rozwiązaniem byłoby stworzenie wolnego rynku dla usług medycznych. Powstanie warunków zdrowej konkurencji doprowadziłoby do wycofania placówek źle funkcjonujących i takich, z których nie byliby zadowolenie ci najważniejsi, czyli pacjenci.


Źródło: „Wprost”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS