Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedziećBiologia
Przyzębie
  • 07-09-2007
 

Przyzębie – aparat utrzymujący ząb, aparat zawieszeniowy zęba - łac. paradontium (para – obok, odons – ząb)


Do aparatu zawieszeniowego zęba należy:

  • kość wyrostka zębodołu (kość zębodołowa)

Kość szczęki i żuchwy jest zbudowana z tkanki kostnej: zbitej (zewnętrznej) i gąbczastej (wewnętrznej). Do aparatu zawieszeniowego zęba zalicza się tylko tkankę zewnętrzną, ponieważ do niej przyrośnięte są włókna ozębnej, które umocowują ząb.


Każdy ząb osadzony jest w oddzielnym łożysku kości zębodołowej. Pomiędzy zębami znajduje się kostna przegroda międzyzębowa. Natomiast między korzeniami zębów wielokorzeniowych – przegrody międzykorzeniowe.


U dziecka w kości zębodołowej znajdują się zawiązki zębów stałych. Dlatego, dopiero gdy one wyrosną, kość ta osiąga ostateczną postać. Jest jednak plastyczna, dzięki czemu możliwe jest leczenie ortodontyczne.


  • dziąsło

Jest to tkanka łączna, której struktura, a także znajdujące się wewnątrz włókna, zapewniają twardą konsystencję i odpowiednią sprężystość dziąsła. Pokryte jest ono nabłonkiem tworzącym połączenie dziąsłowo-zębowe. Jest silnie unaczynione i dlatego nawet lekkie uszkodzenie może spowodować krwawienie. Barwa zdrowego dziąsła jest bladoróżowa (u dzieci trochę jaśniejsza).


Dziąsło osłania kość zębodołową; przylega do zębiny (powinno pokrywać cement korzeniowy) i wypełnia przestrzeń między zębami. Dzieli się na zębodołowe (powiązane z kością zębodołową), brzeżne (powyżej brzegu zębodołu) i międzyzębowe; dziąsło brzeżne i międzyzębowe utrzymują ząb.

1 | 2
 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS