Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedziećBiologia
Krótki kurs numeracji zębów
  • 08-07-2018
 

 

 

 

Systemów numeracji zębów jest wiele. Jeden z nich to system Viohla – to bardzo popularny w naszym kraju oraz wygodny system numerowania zębów.

Aby nauczyć się numerować zęby zgodnie z założeniami tego systemu, należy podzielić całe uzębienie na cztery kwadranty. Główną osią symetrii jest linia przebiegająca pomiędzy dwoma siekaczami górnymi i dolnymi.

Numeracja zaczyna się od zębów znajdujących się w prawym górnym kwadrancie. To pierwsze zęby od 11 do 18. Kolejny kwadrant znajduje się zgodnie z ruchem wskazówek zegara w lewej części łuku zębowego w szczęce, trzeci – w lewej części łuku zębowego w żuchwie, natomiast czwarty kwadrant to prawa strona w żuchwie.

W uzębieniu człowieka znajdują się przeciętnie 28-32 zęby. W każdym kwadrancie mieści się przeciętnie 7-8 zębów. Zęby oznacza się kolejno w każdym kwadrancie, zaczynając od siekaczy; łącząc numer zęba z numerem kwadrantu,otrzymuje się numer zęba zgodnie z obowiązującą numeracją. I tak zęby kwadrantu pierwszego mają numerację od 11 wzwyż, zęby z kwadrantu drugiego mają numerację od 21 wzwyż; zęby z kwadrantu trzeciego mają numery zaczynające się od 31 wzwyż, natomiast zęby kwadrantu czwartego mają numerację od 41 wzwyż.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS