Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedziećBiologia
Tajemnice dna jamy ustnej
  • 23-06-2022
 

 

 

 

 

 

W jamie ustnej wyróżnia się kilka elementów strukturalnych. Jednym z nich jest dno. Jest to element niezbędny dla prawidłowej czynności jamy ustnej, który współdziała z językiem, żuchwą, podniebieniem miękkim i policzkami w formowaniu kęsów, żuciu, połykaniu, artykulacji.

Dno jamy ustnej zbudowane jest z miękkich tkanek. Główną warstwę tego elementu strukturalnego stanowi przepona jamy ustnej, która utworzona jest z parzystego mięśnia żuchwowo – gnykowego. Wzmacniają ją mięśnie dwubrzuścowy, bródkowo – gnykowe i bródkowo – językowe.

W dnie jamy ustnej zlokalizowany jest język. Tutaj też znajdują się ślinianki podjęzykowe, stanowiące najmniejsze wśród dużych gruczołów ślinowych.

 

Dno jamy ustnej (i przednią część języka) atakują różne choroby, w tym rak płaskonabłonkowy, który jest najczęściej diagnozowanym nowotworem w jamie ustnej; a także leukoplakia czy zmiany o charakterze ropowiczym, których przyczyną są bakterie. Z uwagi na zagrożenie wystąpienia zmian nowotworowych w tym obszarze (szczególnie dotyczy to osób nałogowo palących i nadużywających alkoholu), konieczne są regularne wizyty kontrolne u dentysty.

 
 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS