Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
Rozsuwanie szwu podniebiennego, które wykonywane jest z wykorzystaniem aparatu ortodontycznego, może być przeprowadzone w systemie wolnego rozszerzania szczęki bądź szybkiego.
Przy wolnym rozszerzaniu śruba, która znajduje się w aparacie ortodontycznym, jest rozkręcana 1x razy dziennie. W tempie około 10. tygodni można uzyskać poszerzenie szczęki o 1 cm. Przy szybkim rozsuwania szwu podniebiennego taki sam stopień poszerzenia szczęki można uzyskać w ciągu nawet 10 dni, ale wtedy śrubę rozkręca się około 0,5-1 mm dziennie. Generuje to dużo większe siły działające zarówno na tkanki zębów, jak i same szczęki. Obecnie, aby uchronić pacjenta przed nieprzyjemnymi dolegliwościami ze strony tkanek poddawanych działaniu tak dużych sił, stosuje się raczej metodę wolnego rozsuwania szwu podniebienia. Uznaje się to rozwiązane za bardziej fizjologiczne i ostatecznie dające takie same efekty jak metoda szybkiego rozsuwania, ale bez przykrych doświadczeń bólowych.
Rozsuwanie szwu podniebiennego może być wykorzystane nie tylko w leczeniu ortodontycznym, ale także w laryngologii, kiedy celem jest poprawa drożności nosa.