Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
Jeżeli podczas wywiadu przeprowadzanego przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego lekarz specjalista odnotuje u pacjenta problemy ze snem i chrapanie, może odesłać na konsultację do laryngologa. Powodem takiej decyzji może być podejrzenie niedrożności górnych dróg oddechowych.
Dla ortodonty ważne jest określenie, jakim torem oddycha pacjent, gdyż jedynym prawidłowym jest oddychanie przez nos. W sytuacji, kiedy z jakichś powodów pojawia się oddychanie przez usta, może dojść do rozwoju nieprawidłowości w obrębie narządu żucia i pojawią się wady zgryzu, takie jak np. zwężenie szczęki z głęboko wysklepionym podniebieniem, zgryz otwarty, stłoczenia zębów, tyłożuchwie z obniżeniem się nasady języka podczas snu. Skutkiem nieprawidłowości oraz obniżania się napięcia mięśniowego podczas snu może być pojawienie się zaburzeń snu z epizodami bezdechu.
Ponieważ oddychanie przez usta może być konsekwencją typowo laryngologicznych zjawisk: fizjologicznego rozrostu tkanki limfatycznej gardła (do którego dochodzi między 2 a 7 r. ż.), przebytych nawracających infekcji ucha lub gardła, nieżytu alergicznego nosa lub też krzywej przegrody nosa albo polipów nosowych czy przerostu małżowin nosowych, ortodonta może wydać skierowanie na konsultację laryngologiczną i wstrzymać się z podjęciem leczenia za pomocą aparatu ortodontycznego do czasu uzyskania opinii tego specjalisty na temat przyczyn, które doprowadziły do rozwoju wady zgryzu bądź wykrytego w trakcie wywiadu chrapania.