Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentEstetykaOrtodoncja

Z czego powstają nowoczesne modele ortodontyczne?
 

 

 

 

Model ortodontyczny powstaje w laboratorium protetyki. Wykonuje go technik dentystyczny na bazie dostarczonego z gabinetu stomatologicznego wycisku. Najczęściej model powstaje z gipsu – jest to metoda najtańsza i sprawdzona przez wiele stuleci, gdyż pierwsze wzmianki o leczeniu z wykorzystaniem modelu gipsowego pochodzą z połowy XVIII wieku. Ówczesne modele gipsowe powstawały na bazie woskowego wycisku.

Ponieważ stomatologia dysponuje obecnie wieloma nowoczesnymi, zaawansowanymi narzędziami jak i materiałami, zmiany docierają także do etapu pracy związanego z wytwarzaniem modeli stomatologicznych i ortodontycznych. Poza gipsem wykorzystuje się współcześnie do ich produkcji także masy epoksydowe. Stosuje się je przy wykonywaniu koron, mostów, wkładów, a także modeli, które później pokrywane są metalem.

Najnowocześniejszą zdobyczą ortodoncji są modele drukowane. Powstają one w oparciu o trójwymiarowe skany jamy ustnej. Modele drukowane wytwarza się z różnego rodzaju materiałów głównie polimerów, które mogą być dozowane w formie proszku, roztworu lub cienkich arkuszy – warstwa po warstwie. Do spojenia poszczególnych warstw wykorzystuje się energię świetlną lub mechaniczną albo stosuje się odpowiednie syntetyki mające właściwości lepiszcza.

Modele polimerowe najczęściej powstają z polietylenu, poliwęglanu lub styrenu.

 

Niezależnie od metody i materiałów wykorzystanych do produkcji modelu, priorytetem podczas ich wytwarzania zawsze pozostaje wierne odwzorowanie obszaru jamy ustnej, który będzie poddawany leczeniu ortodontycznemu.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS