Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualnościWieści z kraju i ze świata

Pacjent kontra stomatolog
  • 11-08-2008
 

Walka z dentystami partaczami przybiera na sile. Stomatolog powinien zwracać baczną uwagę na to, jak prowadzi leczenie zębów. Niekompetencja może się dla niego skończyć rozprawą sądową. Niezadowolony z wyniku leczenia pacjent chętniej niż jeszcze kilka lat temu decyduje się na złożenie skargi na dentystę i wytoczenie mu procesu o odszkodowanie.

W wielu wypadkach pacjenci maja rację – nieumiejętna interwencja stomatologiczna spowodowała u niektórych poważne komplikacje zdrowotne. Paraliż, oszpecenie, rozstrój zdrowia – to tylko część z powodów, dla których pacjenci decydują się na walkę z dentystami.

Pewna pacjentka postanowiła walczyć o odszkodowanie po tym, jak dentysta podczas usuwania jedynki doprowadził do trwałego paraliżu i oszpecenia. Kobieta walczy teraz o 150 tys. zł. odszkodowania. Takich przypadków jest coraz więcej. I coraz więcej adwokatów podejmuje się spraw przeciw dentystom.

- Miesięcznie mam 4 sprawy przeciw dentystom. A jeszcze kilka lat temu zdarzały się góra 2 przypadki rocznie. Dziesięć lat temu ubytki były normą, ale teraz osoba z brakami w uzębieniu nie ma szans na dobrą pracę – mówi jedna z łódzkich prawniczek. Dodaje też, że najwięcej spraw dotyczy źle wstawionych implantów, wadliwie wykonanych protez czy nieprawidłowo przeprowadzonego leczenia i zabiegów.

Sprawy przeciw dentystom nie należą do łatwych.

- Biegli najczęściej orzekają, iż stan pacjenta jest doskonały. A jeśli ewidentnie jest inaczej, przekonują, że nie jest to winą lekarza – mówi Adam Sandauer, szef stowarzyszenia Primum Non Nocere.

 

Dentyści bronią się głównie na dwa sposoby: albo twierdząc, że sprawy zakładają osoby niezrównoważone, albo że pozew jest zamierzonym działaniem agresywnej kancelarii prawniczej. Rzeczywistość często jest nieco inna i dotyczy ewidentnej winy stomatologa. Efektem jest zasądzenie odszkodowania na rzecz pacjenta.

 

Źródło: „Dziennik Łódzki”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS