Technik
- Warto wiedzieć ...
- Artykuły fachowe
- Dowiedz się jak ...
- Spis szkół w których można uzyskać tytuł technika dentystycznego
- Forum
- Ogłoszenia - Technik
- Praca
- Relacje z imprez
- Subskrypcja
- Dodaj laboratorium
- Współpraca
- Dental Labor
- Historia Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki CEDE2011
- Kongres Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki Dentystycznej Poznań
- Poradnik Technika
- Prawo i Finanse Techników
- Rejestracja na Kongres
- Rejestracja na kongres 2012
- Staż dla technika dentystycznego
- W laborze
Ankieta
- 04-03-2008
Od 1.01.2008 roku technicy dentystyczni zostali zwolnieni od podatku VAT (do tej pory byli opodatkowani 7% stawką VAT). W związku z tym będą oni musieli skorygować uprzednio odliczony podatek. By zmiana nie była zbyt wielkim obciążeniem dla podatników, Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na mocy którego technicy będą mogli przez dwa lata korygować uprzednio odliczony VAT od środków trwałych niebędących nieruchomościami, a przez 4 lata – VAT od nieruchomości.
Udogodnienia takie wydają się konieczne, ponieważ sporo techników zainwestowało pieniądze odzyskane z odliczeń VAT w rozwój prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej; wliczając w to zakup nieruchomości, wykorzystywanej do prowadzenia firmy.
Jak zauważają doradcy podatkowi, rozporządzenia ministerialne uzupełniające przepisy ustawy są konieczne, ponieważ wprowadzone zmiany w opodatkowaniu mogą budzić wątpliwości z zakresu naruszenia zasady prawa do odliczenia podatku naliczonego, zasady pewności prawnej i ochrony praw nabytych. Zwolnienie techników od VAT skutkuje tym, że nie będą oni mogli wykorzystywać nabytych wcześniej towarów do sprzedaży opodatkowanej VAT. Z wypowiedzi rozmówcy „Gazety Prawnej”: „(...) prawo do odliczenia powstaje w momencie powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku podlegającego odliczeniu. Zatem podatnikowi, działającemu w takim charakterze, wykorzystującemu nabywane towary do celów dokonywanych przez siebie transakcji podlegających opodatkowaniu, przysługuje prawo do odliczenia podatku. Są zatem argumenty, że podatek naliczony nie powinien być w takiej sytuacji korygowany.”
Z drugiej strony, na podstawie wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, państwa członkowskie Unii mają prawo zmienić swoje postanowienia dotyczące opodatkowania oraz zwolnienia od podatku.
By zmiany w opodatkowaniu techników dentystycznych nie kolidowały z przyjętymi, unijnymi ustaleniami prawnymi i nie obciążały zanadto finansów samych techników, rozporządzenie ministerialne regulujące kwestie korekty podatku odliczonego będzie ważnym, uzupełniającym aktem prawnym.
Źródło: „Gazeta Prawna”