Technik
- Warto wiedzieć ...
- Artykuły fachowe
- Dowiedz się jak ...
- Spis szkół w których można uzyskać tytuł technika dentystycznego
- Forum
- Ogłoszenia - Technik
- Praca
- Relacje z imprez
- Subskrypcja
- Dodaj laboratorium
- Współpraca
- Dental Labor
- Historia Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki CEDE2011
- Kongres Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki Dentystycznej Poznań
- Poradnik Technika
- Prawo i Finanse Techników
- Rejestracja na Kongres
- Rejestracja na kongres 2012
- Staż dla technika dentystycznego
- W laborze
Ankieta
![](/gfx/portaldentystyczny/pl/default_aktualnosci/659/3/1/m1838296441.jpg)
- 29-10-2008
Prawie każdy technik dentystyczny stanął przed dylematem, jak właściwie zaklasyfikować świadczone przez siebie usługi. W „Nowoczesnym Techniku Dentystycznym”(4/2008) zamieszczono publikację, w której Urszula Wiza-Lechowicz, prawnik, tłumaczy zawiłości przepisów klasyfikacyjnych. W numerze 2/2008 tegoż pisma zamieszczono z kolei wypowiedź prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, dotyczącą Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Precyzyjne informacje dotyczące klasyfikacji świadczonych przez techników usług znajdują się w szczegółowym rejestrze PKD, zawierającym również opisy podklas.
Autorka artykułu zauważa, że technik dentystyczny wykonuje protezę dla indywidualnego odbiorcy, dopasowaną tylko dla konkretnego pacjenta i wykonaną na podstawie otrzymanego od lekarza indywidualnego wycisku warunków anatomicznych jamy ustnej pacjenta. Dlatego też świadczone przez niego usługi będą się mieścić w podklasie PKD oznaczonej jako 86.23.
Zgodnie zaś z prawem europejskim działalność techników dentystycznych związana z wykonywaniem wyuczonego zawodu została ujęta w ramy usług a nie produkcji.
Pytania rodzi też kwestia wysokości stawek za wykonane prace protetyczne. W realiach wolnego rynku cenę powinno ustalać się po wypracowaniu zgodnego stanowiska protetyka oraz stomatologa. Techniczne prace protetyczne podlegają natomiast refundacji z NFZ, a bój o rzetelną wycenę tych prac trwa już kilka lat. Jak zauważa autorka, rzeczywista wartość prac przy wytworzeniu protezy całkowitej oszacowana przez rzeczoznawcę opiewa na dwukrotność kwoty, która obecnie obowiązuje w oficjalnych rejestrach cen; ma też nadzieję, że problem cen zostanie rozwiązany pozytywnie w tzw. koszyku świadczeń gwarantowanych.
Źródło: „Nowoczesny Technik Dentystyczny”