Technik
- Warto wiedzieć ...
- Artykuły fachowe
- Dowiedz się jak ...
- Spis szkół w których można uzyskać tytuł technika dentystycznego
- Forum
- Ogłoszenia - Technik
- Praca
- Relacje z imprez
- Subskrypcja
- Dodaj laboratorium
- Współpraca
- Dental Labor
- Historia Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki CEDE2011
- Kongres Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki Dentystycznej Poznań
- Poradnik Technika
- Prawo i Finanse Techników
- Rejestracja na Kongres
- Rejestracja na kongres 2012
- Staż dla technika dentystycznego
- W laborze
Ankieta
- 23-06-2008
Z początkiem tego roku zaczęły obowiązywać przepisy dotyczące zwolnienia od VAT. Technik dentystyczny lub dentysta, wykonujący swój zawód osobiście i prowadzący firmę podlega zwolnieniu z VAT. Z ustawy o podatku VAT wynika, iż zwolnieniem od VAT są objęte usługi świadczone przez wyżej wymienionych w ramach wykonywanego zawodu oraz dostawa protez dentystycznych lub sztucznych zębów. Przepisy ustawy nie precyzują, czy zwolnienie obejmuje tylko dentystów lub techników dentystycznych wykonujących swój zawód w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, czy też w formie spółki cywilnej.
Jak czytamy w „Gazecie Podatkowej”: „(...) należy podkreślić, że przepis art. 43 ust. 1 pkt 14 ustawy o VAT nie odróżnia usług świadczonych przez techników dentystycznych ze względu na rodzaj firmy, w ramach której ta działalność jest prowadzona. Z przepisu tego nie wynika także wprost, że usługi te korzystają ze zwolnienia tylko wtedy gdy będą świadczone przez podatnika (technika dentystycznego) prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą”.
Dlatego należałoby domniemywać, iż działalność techników dentystycznych, którzy pracują w ramach spółki cywilnej powinna podlegać zwolnieniu z podatku VAT. Spółka działa poprzez wspólników, a tymi są w omawianym przypadku technicy dentystyczni. I swoją działalność wykonują osobiście. Wydawać by się mogło, że nie powinni podlegać pod przepisy o 22% stawce VAT.
Organy podatkowe mają jednak inną interpretację zapisów ustawy. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie decyzją nr IPPP1/443385/08-2/AW wyraził stanowisko, iż ustawowe zwolnienie od VAT dotyczy tylko usług wykonywanych przez osoby fizyczne, będące dentystami lub technikami dentystycznymi, które posiadają uprawnienia do wykonywania zawodu i wykonują działalność osobiście. Pozostali, np. zrzeszeni w spółkach cywilnych, powinni opodatkować prowadzoną działalność 22% stawką VAT.
Podobne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w indywidualnej interpretacji nr IBPP3/443-76/08/AB/KAN-1160/02/08.
Źródło: „Gazeta Prawna”