Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna TechnikWarto wiedzieć ...

Ankieta

Gdzie szukasz informacji z branżowych?

  • na targach
  • w internecie
  • w gazetach
  • podczas konferencji
  • podczas szkoleń
Doskonała proteza z tlenku cyrkonu cz. II
  • 18-02-2009
 

 

 

W części drugiej cyklu, Piotr Czerniecki, technik dentystyczny, radzi, na co zwrócić uwagę podczas preparowania modelu protezy, który będzie wysyłany do centrum frezowania Dentico Digital pod Warszawą.

  1. Rodzaj preparacji (schodkowa czy bezschodkowa) nie ma wpływu ani dla pasowanie czapeczki, ani na jej wytrzymałość mechaniczną. Jednak preparacja schodkowa pozwala bezbłędnie wytyczyć granicę linii preparacji oraz uzyskać bezpieczną grubość przekroju na krawędzi czapeczki, by zachować optymalną wytrzymałość konstrukcji.

  2. Kształt schodka można wykonać w typie:

  • chamfer – zaokrąglony, przechodzący w ścianę słupka

  • schoulder – kształtem zbliżony do kąta prostego i również przechodzący w ścianę słupka; ten typ lepiej przenosi siły żucia, przez co korona jest bardziej stabilna.

  1. Niepożądane jest szlifowanie wgłębienia między ścianą słupka a krawędzią schodka – uniesiona wówczas ponad dno schodka krawędź preparacji staje się cienka i krucha, może ulegać zatarciu lub odkruszeniu podczas formowania modelu. W efekcie cała korona jest niedopasowana do kształtu wnętrza jamy ustnej pacjenta.

  2. Za cienki przekrój kanta siecznego na słupku – dotyczy przeważnie modeli koronowo – korzeniowych, które mają zapewnić jak największą przestrzeń dla przyszłej korony. Choć w myśl teorii przekrój nie może być cieńszy od 0,7 mm (taki przekrój mają najmniejsze wiertła dla frezarki CNC stosowane w warszawskim centrum), w rzeczywistości musi to być wartość nieco większa od najmniejszego przekroju frezu, który jest dostępny na frezarce. W innym przypadku nie będzie możliwe wycięcie czapeczki. Ponadto program konstrukcyjny automatycznie eliminuje trudno dostępne miejsca, pogrubiając je wirtualną warstwą cementu. Jeśli pogrubienie wypadnie na licowej powierzchni czapeczki, zmniejszy się ilość miejsca na późniejsze pokrycie pracy ceramiką.

  3. Niepożądana równoległość ścian bocznych słupków – ściany te powinny być pochylone zbieżnie w wartości 3 – 4°. Nierównoległe ustawienie ścian umożliwia łatwiejszą penetrację wiertłem i dotarcie do wszystkich powierzchni wewnętrznych. W środku czapeczek nie powstają wtedy podcienia, które uniemożliwiają poprawne nasadzenie na model.

Źródło: „Nowoczesny Technik Dentystyczny”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Patronujemy

 


 

08/10-03-2017

 

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS