Technik
- Warto wiedzieć ...
- Artykuły fachowe
- Dowiedz się jak ...
- Spis szkół w których można uzyskać tytuł technika dentystycznego
- Forum
- Ogłoszenia - Technik
- Praca
- Relacje z imprez
- Subskrypcja
- Dodaj laboratorium
- Współpraca
- Dental Labor
- Historia Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki CEDE2011
- Kongres Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki Dentystycznej Poznań
- Poradnik Technika
- Prawo i Finanse Techników
- Rejestracja na Kongres
- Rejestracja na kongres 2012
- Staż dla technika dentystycznego
- W laborze
Ankieta
- 12-05-2025
Technicy dentystyczni, tak jak i inni specjaliści stomatologii, są podatni na dysfunkcje układu mięśniowo-szkieletowego ze względu na wykonywane regularnie zadania zawodowe. Zespół naukowy z Egiptu przyjrzał się częstości występowania zaburzeń układu ruchu wśród techników dentystycznych i możliwym czynnikom towarzyszącym tym nieprawidłowościom, a związanym z pracą uczestników badania – zostali nimi studenci studiów podyplomowych.
Stwierdzono, że około 72% uczestników cierpi na dysfunkcje układu mięśniowo-szkieletowego. Najczęstszymi zgłaszanymi dolegliwościami były: ból dolnej części pleców (61,2%), sztywność karku (61,2%) i ból barku (51,5%). Wykazano też, że występowaniu dolegliwości sprzyjają wiek, czas trwania pracy, wskaźnik masy ciała (BMI), praca prywatna, obciążenie pracą fizyczną i napięcie zawodowe.
Z uwagi na to, że w badaniu wykazano wyraźny i znaczący wpływ czynników zawodowych na występowanie nieprawidłowości ze strony układu ruchu, u techników dentystycznych należy wdrażać kompleksowe interwencje zapobiegawcze wycelowane na pewno w unikanie obciążenia fizycznego, ale też i obciążenia psychicznego i czynników zawodowych.