Technik
- Warto wiedzieć ...
- Artykuły fachowe
- Dowiedz się jak ...
- Spis szkół w których można uzyskać tytuł technika dentystycznego
- Forum
- Ogłoszenia - Technik
- Praca
- Relacje z imprez
- Subskrypcja
- Dodaj laboratorium
- Współpraca
- Dental Labor
- Historia Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki CEDE2011
- Kongres Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki Dentystycznej Poznań
- Poradnik Technika
- Prawo i Finanse Techników
- Rejestracja na Kongres
- Rejestracja na kongres 2012
- Staż dla technika dentystycznego
- W laborze
Ankieta

- 16-03-2011
Moda na zęby zindywidualizowane trwa i ma się coraz lepiej. O czym zatem powinien wiedzieć i pamiętać technik dentystyczny, kiedy otrzyma zlecenie wykonania protez, w których zębom trzeba będzie wizualnie „przydać lat”? Trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, że na zębach upływ czasu wdać tak samo, jak na skórze lub kolorze i strukturze włosów. Biorąc się za postarzanie zębów powinno się mieć na uwadze:
-
Wiek użytkownika protezy i jego płeć – inaczej będą naznaczone upływem czasu zęby czterdziestolatka a inaczej uzębienie człowieka, który przeżył jeszcze raz tyle.
-
Kształt zębów – zmienia się w zależności od upływu lat. Naukowo udowodniono, że zęby ścierają się średnio ok. 0,3 mm na dekadę. Najwyraźniej widać ścieranie na brzegu siecznym – co odbija się na stopniowym zanikaniu struktury mamelonów. Ścieranie mineralnej warstwy oraz przytrafiające się w ciągu wielu lat zgrzytanie lub zaciskanie zębów skutkują powstaniem pęknięć i rys na szkliwie, które z czasem ciemnieją (co jest spowodowane odkładaniem się z szczelinach nalotu organicznego i bakterii).
-
Kolor – zmienia się naturalnie w czasie. Zjawisko to potęgowane jest przez stosowanie używek i palenie tytoniu. Na kolor zęba wpływ ma też starcie szkliwa oraz powstałe w nim rysy i pęknięcia.
-
Połysk – im starszy ząb, tym połysk lica szkliwa mniejszy. Ma to związek z naturalnym procesem ścierania się mineralnej powierzchni. Charakterystyczna jest także gładkość powierzchni szkliwnej.
W procesie postarzania zębów w pracowni protetycznej można stosować odważnie kolor (ciemnoniebieski, fioletowy a nawet czarny) i odpowiednie masy nadające zębom w uzupełnieniach pożądany wygląd – pod warunkiem, że nie zapomni się o właściwym stosowaniu techniki warstwowania oraz wtapiania w tło szczegółów, które nadają zębom indywidualnego charakteru.
Źródło: Opracowanie własne