Technik
- Warto wiedzieć ...
- Artykuły fachowe
- Dowiedz się jak ...
- Spis szkół w których można uzyskać tytuł technika dentystycznego
- Forum
- Ogłoszenia - Technik
- Praca
- Relacje z imprez
- Subskrypcja
- Dodaj laboratorium
- Współpraca
- Dental Labor
- Historia Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki CEDE2011
- Kongres Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki Dentystycznej Poznań
- Poradnik Technika
- Prawo i Finanse Techników
- Rejestracja na Kongres
- Rejestracja na kongres 2012
- Staż dla technika dentystycznego
- W laborze
Ankieta

- 01-03-2011
Posłowie przyjęli sprawozdania do projektów czterech ustaw z tzw. pakietu zdrowotnego. Jeśli przepisy zostaną przyjęte w proponowanym brzmieniu, część z nich weszłaby w życie jeszcze w tym roku, a część w przyszłym. Od października 2012 r. miałyby zacząć obowiązywać zapisy znowelizowanej ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, które regulują kształcenie przyszłych medyków. Co zatem może nas czekać w ciągu najbliższych miesięcy?
-
Szybsze przyznawanie odszkodowań - swoich praw dotyczących uzyskania odszkodowania lub zadośćuczynienia można by dochodzić szybciej już od stycznia przyszłego roku. Pacjenci, którzy zostali poszkodowani w związku z opieką szpitalną, mogliby dochodzić swoich praw nie przed sądem, ale kierując sprawę do specjalnych komisji wojewódzkich. Te nie będą decydować o tym, w jakiej wysokości należy przyznać odszkodowanie. Kwotę zaproponuje ubezpieczyciel.
-
Posłowie wnieśli najwięcej poprawek i zgłosili najwięcej zastrzeżeń do projektu zmian przewidzianych do ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Kształcenie lekarzy po nowemu oznaczałoby zastąpienie LEP egzaminem zdawanym na ostatnim roku studiów. Zlikwidowany zostałby staż podyplomowy, a ostatni rok nauki poświęcony byłby na zdobywanie umiejętności praktycznych. Zmiany nie objęłyby, jak początkowo planowano, studentów rozpoczynających naukę w październiku obecnego roku, ale osoby, które rozpoczną studia dopiero w 2012 r.
-
Szpitale będą zamieniane w spółki – obligatoryjnie w ciągu 12 miesięcy, jeżeli w ciągu 3 miesięcy od zakończenia roku poprzedniego, za który szpital wykazał wynik ujemny z prowadzonej działalności, samorząd nie spłaci długu placówki.
-
Posłowie przedłużyli okres przejściowy do 1 maja 2014 r. na wdrożenie przepisów o wydłużeniu czasu pracy radiologów. W myśl nowych przepisów dzień roboczy radiologów będzie później wynosił 7 godzin i 35 minut, a nie jak dotychczas – 5 godzin.
-
W tym roku wejdą pierwsze przepisy o informatyzacji polskiej służby zdrowia. Ostatnia partia nowych regulacji zaistnieje w naszym prawie za 3 lata. Dzięki systemowi świadczeniodawcy będą mogli zyskać dostęp online do danych o pacjentach (np. czy są ubezpieczeni, jakie wcześniej przechodzili choroby, gdzie się leczyli, jakie leki były im przepisywane itp.). Natomiast chorzy będą mogli zapisywać się do wszystkich świadczeniodawców, a także na badania za pośrednictwem internetu. Wejdzie też w życie elektroniczna recepta – dzięki temu ma zmniejszyć się liczba fałszerstw
-
Trwają jeszcze prace nad tzw. ustawą refundacyjną, która zakłada wprowadzenie sztywnych cen leków i marży na nie. Część ekspertów uważa, że projekt ten jest niezgodny z konstytucją.
-
Posłom do omówienia pozostają jeszcze dwa projekty: o dodatkowych ubezpieczeniach oraz o sprawie jakości w ochronie zdrowia. Na razie oba projekty leżą w Ministerstwie Zdrowia. Resort zrezygnował z planów podwyższenia składki zdrowotnej.
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”