Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 12-07-2010
Świętokrzyskie, Małopolskie, Kujawsko-Pomorskie – w tych województwach jest najgorzej ze zdrowiem zębów. Szokujące wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ujawniają, że chore zęby wśród mieszkańców tamtejszych rejonów to praktycznie norma. W najgorszej sytuacji są 30-40-latkowie. Statystycznie każdemu z nich zostało zaledwie 18 zębów. Resztę „zjadła” próchnica, zaniedbania w higienie jamy ustnej oraz stomatologii zachowawczej i endodoncji, a przede wszystkim brak powszechnego dostępu do leczenia i profilaktyki z wykorzystaniem najnowocześniejszych zdobyczy stomatologii. Na dodatek rośnie miłość do słodyczy.
Leczenie na ubezpieczenie podejmują tylko ci, których nie stać na opłacanie prywatnych wizyt i zabiegów. Zauważalne jest, iż w gabinecie prywatnym leczy się pacjent świadomy: nie tylko ma pieniądze na tego typu leczenie, ale i świadomość wagi dbania o zęby.
Świadomość zdrowia zębów powinno budować się u pacjenta od najmłodszych lat. Tymczasem w naszym kraju wciąż nie przywiązuje się należytej troski do edukacji stomatologicznej najmłodszych. Dzieci słyszą już w przedszkolu o tym, iż zęby trzeba myć; jeśli w domu nie mają do dyspozycji szczoteczki i pasty, a rodzice nie myją zębów, trudno się dziwić, że i pociecha nie uznaje higieny jamy ustnej za istotną.
- W przychodni miałem do czynienia z bardzo małymi dziećmi, które rodzice przyprowadzali na wyrwanie zęba! Dziecko z bólem, z histerią... U siebie maluchów dwu i trzyletnich sadzam na fotel razem z mamą. Maluch pobawi się dmuchawką, napije się wody, pojeździ na fotelu - tak przez kilka wizyt. Wreszcie przyjdzie na przegląd bez stresu – mówi jeden z dentystów.
W dzisiejszych czasach zęby się leczy a nie wyrywa – stomatolodzy przekonują, że usunięcie zęba to ostateczność. Są również zgodni co do tego, że zniszczone zęby to największy, przyczajony wróg zdrowia całego organizmu.
Źródło: „Express Bydgoski”