Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia

- 16-10-2009
Wbrew obiegowej opinii celiakia to nie tylko choroba mająca wpływ na pracę układu pokarmowego. To również schorzenie, z którym związane są nieprawidłowości związane z jamą ustną. Stomatologiczne kłopoty chorych na celiakię mogą wynikać z:
-
niedorozwoju szkliwa
-
nawracających aft.
Inne charakterystyczne objawy celiakii to:
-
dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (biegunki, brak łaknienia, wzdęcia, zaparcia)
-
utrata masy ciała
-
oporna na leczenie anemia
-
osteoporoza
-
depresja
-
u kobiet - trudności z zajściem w ciążę, zaburzenia miesiączkowania, przedwczesne porody.
Tę wyniszczającą chorobę po raz pierwszy opisali lekarze starożytni. Jednak dopiero w 1950 r. udowodniono, że jest ona spowodowana nietolerancją glutenu zwartego w produktach zawierających mąkę pszenną i żytnią. Do lat 70-tych ubiegłego wieku, z powodu niezrozumienia istoty choroby i błędów dietetycznych, częste były przypadki małych dzieci z celiakią, u których obserwowano wyniszczenie organizmu, biegunkę, zahamowanie wzrostu, obrzęki, apatię, a także niedokrwistość, krzywicę i skazy krwotoczne. Sytuację tę zmieniło dopiero wyeliminowanie glutenu z diety chorych oraz wprowadzanie produktów z mąki zawierającej ten składnik do pożywienia starszych dzieci.
Osoby chore na celiakię powinny pozostawać pod stałą opieką lekarską i dentystyczną; ich dieta nie może zwierać glutenu. Szczególnie ważne jest, by podejmować stomatologiczne leczenie osób, u których stwierdzono najmniejsze nawet nieprawidłowości w jamie ustnej, związane z celiakią. Problemy z nieprawidłowo wykształconym szkliwem lub nawracającymi aftami są przykre dla osób nimi dotkniętych; nieleczone – mogą powodować rozwój innych schorzeń jamy ustnej i rzutować na pracę układu pokarmowego.
Źródło: „Gazeta Wyborcza”