Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 06-09-2024
Tradycyjne sposoby zapobiegania próchnicy zębów lub wykorzystywane w jej leczeniu obejmują kombinację metod nieinwazyjnych (takich, jak profilaktyka stomatologiczna oparta między innymi na edukacji, codziennej higienie jamy ustnej, okresowej fluoryzacji) z metodami inwazyjnymi, odpowiadającymi coraz częściej standardom stomatologii małoinwazyjnej.
Wprawdzie metody te są skuteczne, ale nie u wszystkich dają taki sam rezultat – dotyczy to szczególnie metod nieinwazyjnych. Różnice w wynikach stosowania działań z zakresu profilaktyki stomatologicznej są bowiem pokłosiem wpływu czynników genetycznych i środowiskowych – gdyż każdy człowiek jest inny.
Jeśli chodzi o strategie leczenia próchnicy, to wymierzone są one w mikrobiom patogenny. Wykorzystuje się tutaj rozmaite substancje i leki wycelowane w likwidację bądź ograniczanie populacji drobnoustrojów szkodzących zdrowiu zębów. Jedną z innowacyjnych metod kontroli nad bakteriami próchnicotwórczymi jest wykorzystanie fagów, czyli wirusów infekujących bakterie. Z badań wynika, że fagi te mogą przenikać do biofilmu tworzącego się na zębach i śluzówce jamy ustnej i stanowić nowoczesną formę jego biokontroli.