Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 08-04-2019
W 2000 roku dzięki inicjatywie American Association of Oral and Maxillofacial Surgeons w kwietniu zaczęto obchodzić Narodowy Miesiąc Ochrony Jamy Ustnej (National Facial Protection Month), w którym promuje się stosowanie środków ochronnych zapobiegających uszkodzeniom lub utracie zębów oraz innym urazom, które mogą dotykać obręb twarzoczaszki lub głowy podczas uprawiania sportu bądź w czasie zajęć rekreacyjnych.
Amerykańscy eksperci zalecają, aby twarzową część czaszki zabezpieczać ochraniaczami na usta, a na część głowową stosować kaski – także w skojarzeniu z częścią ochronną dla okolicy ust, jeśli to konieczne. To najprostszy i skuteczny sposób na zabezpieczenie zębów przed ubytkami, które mogłyby się pojawić w wyniku urazu. Należy nosić ochraniacze jamy ustnej podczas każdych zajęć sportowych, szczególnie podczas tych, w których może dojść do bezpośredniego kontaktu między zawodnikami lub uderzenia twardym przedmiotem. Środki ochrony powinny być zawsze noszone m.in. podczas jazdy na rowerze, gry w piłkę nożną, hokeja, jazdy na deskorolce, na skuterach.
Ochraniacze powinny być bardzo dobrze dopasowane, mocne, łatwe do czyszczenia i odpowiednie do dokładnego pokrycia górnych i dolnych zębów i dziąseł. Najlepiej, aby taki ochraniacz ust dopasował dentysta, szczególnie kiedy osoba mająca być jego użytkownikiem nosi aparat ortodontyczny.