Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia

- 15-04-2016
Mieszkańcom niektórych miejscowości woj. śląskiego, którzy chore zęby muszą leczyć pod narkozą, bliżej byłoby chyba do gabinetu położonego za granicą niż we własnym regionie. W województwie śląskim zaledwie dwa gabinety stomatologiczne oferują leczenie zębów z pełnym znieczuleniem. Np. mieszkańcy Bielska-Białej muszą jechać aż do Katowic, aby skorzystać z leczenia w znieczuleniu ogólnym. To ogromny problem dla osób niepełnoprawnych oraz ich opiekunów – tym bardziej, że w przypadku niepełnosprawności umysłowej trudno przewidzieć, jak zachowa się podopieczny w danym dniu lub o danej porze dnia. I może się okazać, że kilkudziesięciokilometrowa wyprawa zaplanowana od wielu miesięcy nie odbędzie się, a termin wizyty trzeba będzie ustalać na nowo.
- Trudno przewidzieć, jak zachowają się nasze dzieci. Zdarza się tak, że umawiam się na wizytę, tymczasem na miejscu moja córka nie chce sobie nic dać zrobić, muszę wracać z powrotem – opowiada pani Ilona opiekująca się 32-letnią, niepełnosprawną córką, mieszkanka Bielska. – Gdyby gabinet był na miejscu, mogłabym spróbować przyjechać z nią drugi raz np. za kilka godzin.
Rodzin w podobnej sytuacji jest wiele. Wiele z nich żyje na skraju ubóstwa, nie mają samochodu i transport niepełnosprawnego do gabinetu oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów jest wielkim problemem – szczególnie, jeśli osoba taka cierpi z powodu bólu. NFZ nie może jednak zmusić dentystów do składania ofert do konkursu na realizację określonych świadczeń.
- Zarówno w 2014 roku, jak i w 2015 kilka razy ogłaszaliśmy konkursy ofert oraz rokowania na świadczenia ogólnostomatologiczne udzielane w znieczuleniu ogólnym – informuje Małgorzata Doros, rzeczniczka prasowa Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Katowicach, ale nie było żadnego zainteresowania. Obecnie poza gabinetem w Katowicach, świadczenia w znieczuleniu ogólnym realizuje jeszcze tylko gabinet w Częstochowie.
Źródło: „Gazeta Wyborcza”