Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia

- 05-11-2013
Grzybica jamy ustnej to jedno z najbardziej przykrych i najtrudniejszych do leczenia schorzeń, które atakuje osoby noszące protezy dentystyczne. Z uwagi na trudność w leczeniu tej choroby bezcenna okazuje się tu profilaktyka. Podstawą zapobiegania rozwojowi grzybicy jest systematyczna higiena jamy ustnej i utrzymywanie w czystości oraz okresowe odkażanie protezy stomatologicznej. Uzupełnienia protetyczne, jeśli nie są odpowiednio często i dokładnie oczyszczane, stają się głównym źródłem zakażenia jamy ustnej patogennymi grzybami. Protezy stomatologiczne wykonywane są najczęściej z akrylu, czasem łączonego z metalem. Tworzywo akrylowe ma porowatą strukturę, a to oznacza, że w niewidocznych dla nieuzbrojonego w mikroskop oka zagłębieniach i otworach polimeru mogą gromadzić się resztki pokarmowe oraz bakterie i inne mikroorganizmy, w tym grzyby właśnie.
Aby uniknąć rozwoju grzybicy w jamie ustnej, osoba nosząca protezy musi bezwzględnie pamiętać o codziennym oczyszczaniu uzupełnienia akrylowego – najlepiej protezę czyścić szczoteczką do zębów o twardym włosiu, ewentualnie szczotką do czyszczenia rąk czy paznokci (oczywiście szczotki takiej po zakupie używamy już tylko do oczyszczania protezy a nie dłoni) i pastą do zębów. Protezę oczyszczamy najlepiej po każdym posiłku, szczególnie skupiając się na miejscach mających kontakt ze śluzówką jamy ustnej. Oczyszczone uzupełnienie wkładamy tylko do równie czystej jamy ustnej. Bezzębną jamę ustną płuczemy płynami ziołowymi z chlorheksydyną, które wydezynfekują, odświeżą i wspomogą gojenie się stanów zapalnych na śluzówce, a istniejące naturalne zęby szczotkujemy.
Co jakiś czas protezę oczyszczamy przy użyciu specjalnie przeznaczonych do tego środków o właściwościach odkażających. Uwaga: w żadnym wypadku do czyszczenia i odkażania protez nie stosujemy preparatów służących do dezynfekcji armatury sanitarnej czy kuchennej! Preparaty te mogą nieodwracalnie zniszczyć akrylowe uzupełnienie.
Jeśli osoba nosząca protezy jest w podróży, powinna po posiłkach wyjmować uzupełnienie, płukać je pod bieżącą wodą i przepłukać czystą wodą także jamę ustną.
Źródło: „Express Bydgoski”