Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia

- 25-06-2012
Na spotkanie ze stomatologiem i innymi lekarzami niektórych specjalności nie jest wymagane skierowanie od lekarza rodzinnego. Jednak wizyta u dentysty lub innego specjalisty leczącego w ramach kontraktu z NFZ może być czasem ustalona na termin bardzo odległy. Jeśli stan zdrowia nie pozwala na długie oczekiwanie, w poradni powinien pacjenta zbadać lekarz, który zdecyduje, czy wizytę u specjalisty należy przyspieszyć.
Co robić, jeśli nie możemy lub nie chcemy długo oczekiwać na spotkanie ze specjalistą?
-
Dowiedzieć się, gdzie jeszcze przyjmuje konkretny specjalista. Informacji takich można zasięgnąć na stronie internetowej NFZ w zakładce „Lista oczekujących na świadczenie zdrowotne” albo telefonicznie w oddziale wojewódzkim Funduszu. Najdłuższe kolejki najczęściej są do lekarzy specjalistów przyjmujących w szpitalach i państwowych przychodniach; nieco mniej osób oczekuje na wizytę w poradniach prywatnych, które mają podpisany kontrakt z NFZ i pacjent ubezpieczony bezpłatnie korzysta z porad specjalistów zatrudnionych w takiej placówce.
-
Pobyt w szpitalu lub klinice – można go przyspieszyć niezależnie od tego, czy skierowanie na zabieg lub leczenie wydał lekarz przyjmujący w ramach kontraktu z NFZ czy też przyjmujący prywatnie: trzeba poszukać placówki, w której kolejka oczekujących na zabieg jest krótsza. Informacje te zdobędzie się kontaktując się z konkretnym ośrodkiem lecznictwa.
-
Sfinansowanie leczenia w jednym z krajów Unii Europejskiej – można się o nie starać u prezesa NFZ, wypełniając odpowiedni wniosek składający się z pięciu części. Jedną wypełnia pacjent, drugą i trzecią – specjalista z tytułem profesora lub doktora habilitowanego zatrudniony w placówce, która ma kontrakt z Funduszem, NFZ ma miesiąc na podjęcie decyzji.
Źródło: „Samo Zdrowie”