Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
Prawo reguluje, że dokumentacja medyczna, w zależności od rodzaju dokumentu, zawierać musi:
-
Oznaczenie podmiotu – czyli informacje na temat nazwy, adresu i numeru telefonu podmiotu, w którym udzielane są świadczenia medyczne, oraz - w przypadku ZOZ-u: numer identyfikacyjny zakładu, jego nazwa identyfikacyjna i kod resortowy lub nazwa komórki organizacyjnej, w której udzielono świadczeń, i jej kod resortowy. W przypadku praktyki lekarskiej oznaczenie podmiotu musi zawierać numer wpisu do rejestru prowadzonego przez okręgową izbę lekarską.
-
Oznaczenie lekarza, czyli jego dane personalne, uzyskany tytuł zawodowy i specjalizacje, numer prawa do wykonywania zawodu oraz podpis. W praktyce wygląda to tak, że dokumenty zawierające oznaczenie lekarza potwierdzane są jego pieczątką z niezbędnymi informacjami osobowymi i podpisem.
-
Oznaczenie pacjenta – to dane personalne z PESEL-em i adresem zamieszkania, oznaczenie płci, data urodzenia. W przypadku pacjentów małoletnich, ubezwłasnowolnionych lub niezdolnych do samodzielnego wyrażania zgody na zabiegi – oznaczenie zawiera dane opiekuna prawnego.
Źródło: Opracowanie własne