Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualnościPrawo

Błędy w sztuce lekarskiej kosztują
  • 11-03-2008
 

Każdy lekarz czy stomatolog może popełnić błąd: czy to w diagnozowaniu, czy to w wyborze metody leczenia, czy w zbagatelizowaniu objawów i informacji. Najgorzej, jeśli błąd jest wynikiem zaniechania albo niedopełnienia wykonania obowiązków. Tragicznie, jeśli w wyniku takiego błędu ktoś traci życie albo całkowicie podupada na zdrowiu.

O prawdziwym nieszczęściu mogą mówić rodzice 15 – letniej mieszkanki Wrocławia, która w 2002 roku zmarła na fotelu dentystycznym, podczas zabiegu wykonywanego pod narkozą. Sprawą zajęła się prokuratura i oskarżyła dentystkę oraz anestezjologa, który usypiał pacjentkę o popełnienie błędu. Śledztwo wykazało, że gabinet dentystki nie był przystosowany do przeprowadzania zabiegów w pełnym znieczuleniu, a anestezjolog nie posiadał uprawnień do podawania pełnej narkozy. Proces w tej sprawie toczy się powtórnie, ponieważ zmieniono skład sędziowski.

 

Sprawy o błędy w sztuce lekarskiej oprócz tego, że są rozpatrywane przez sądy powszechne, trafiają też do sądów lekarskich. Podnoszone od długiego czasu argumenty, że pacjent w walce z lobby lekarskim jest bezsilny, spowodowały szereg zmian, dzięki którym poszkodowani będą mogli skuteczniej walczyć o swoje prawa.

 

Sprawy o ukaranie lekarza za błąd to jedne z najtrudniejszych procesów. Wymagają wiedzy specjalistycznej, której brakuje prawnikom, a powoływani biegli nie zawsze są zgodni w opiniach. Polskie prawo wymaga szeregu reform, które:

  • przyspieszą przebieg procesów;

  • dają poszkodowanym więcej praw w dochodzeniu prawdy;

  • zapewnią skuteczne narzędzia do zasądzania zadośćuczynień i odszkodowań.

 

Proponowane zmiany w zreformowanych sądach lekarskich przewidują:

  • jawność posiedzeń;

  • możliwość odwołania się od orzeczenia sądu lekarskiego do sądu okręgowego;

  • pacjent skarżący w izbie lekarskiej stanie się stroną w sprawie i będzie mógł brać udział w posiedzeniach sądu;

  • szerszy wachlarz kar dla medyków: upomnienie, nagana, grzywna pieniężna, zakaz wykonywania zawodu;, zakaz wykonywania pewnych czynności, zakaz sprawowania funkcji kierowniczych. Zakaz wykonywania zawodu dla lekarza jest obecnie orzekany bardzo rzadko.

 

Źródło: „Słowo Polskie Gazeta Wrocławska”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS