Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualnościPrawo

Stomatolog a spółki partnerskie
  • 08-08-2008
 

Przepisy ściśle określają, jakie zawody zaliczane są do grupy tzw. wolnych. Uprawianie wolnego zawodu niesie ze sobą pewne korzyści dla wykonującego. Lekarz dentysta również wykonuje wolny zawód. Z tego powodu może prowadzić działalność gospodarczą ujętą w ramy spółki partnerskiej. Spółka partnerska jest zaliczana do spółek handlowych.

Spółka partnerska to spółka osobowa utworzona przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu pod własną firmą. Spółka partnerska służy zatem wyłącznie do wykonywania wolnych zawodów, a krąg osób, które mogą zostać wspólnikami, jest ograniczony – czytamy w „Gazecie Prawnej”. Ograniczony do osób, które wykonują wolny zawód.

Każdy z partnerów odpowiada jedynie za swoje błędy i zobowiązania, oraz za błędy i zobowiązania podległego mu personelu, a związane z wykonywaną działalnością. Nie odpowiada swoim majątkiem za błędy i zobowiązania pozostałych partnerów. Natomiast wszyscy partnerzy odpowiadają całym swoim majątkiem, solidarnie i osobiście, za zobowiązania spółki wynikające z działań innych niż wykonywanie wolnego zawodu. Należą tu np. odpowiedzialność za spłatę zaciągniętych kredytów, odpowiedzialność za zakup i utrzymanie nieruchomości, w której działa spółka. Jeden z partnerów może przyjąć nieograniczoną odpowiedzialność za działania spółki. Partnerzy spółki mogą powołać zarząd zajmujący się reprezentowaniem spółki przed organami prawnymi i instytucjami finansowymi.

 

Umowa spółki musi mieć formę aktu notarialnego. Powinna zawierać wszystkie wymagane prawem ustalenia oraz może być uzupełniona o zapis dotyczący powołania zarządu spółki. By spółkę można było zarejestrować w sądzie, trzeba dołączyć:

  • akt notarialny

  • dokumenty poświadczające posiadanie przez każdego z partnerów uprawnień do wykonywania wolnego zawodu

  • złożone wobec sądu albo poświadczone notarialnie podpisy osób uprawnionych do reprezentowania spółki.

 

Źródło: „Gazeta Prawna”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS