Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 08-08-2008
Przepisy ściśle określają, jakie zawody zaliczane są do grupy tzw. wolnych. Uprawianie wolnego zawodu niesie ze sobą pewne korzyści dla wykonującego. Lekarz dentysta również wykonuje wolny zawód. Z tego powodu może prowadzić działalność gospodarczą ujętą w ramy spółki partnerskiej. Spółka partnerska jest zaliczana do spółek handlowych.
Spółka partnerska to spółka osobowa utworzona przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu pod własną firmą. Spółka partnerska służy zatem wyłącznie do wykonywania wolnych zawodów, a krąg osób, które mogą zostać wspólnikami, jest ograniczony – czytamy w „Gazecie Prawnej”. Ograniczony do osób, które wykonują wolny zawód.
Każdy z partnerów odpowiada jedynie za swoje błędy i zobowiązania, oraz za błędy i zobowiązania podległego mu personelu, a związane z wykonywaną działalnością. Nie odpowiada swoim majątkiem za błędy i zobowiązania pozostałych partnerów. Natomiast wszyscy partnerzy odpowiadają całym swoim majątkiem, solidarnie i osobiście, za zobowiązania spółki wynikające z działań innych niż wykonywanie wolnego zawodu. Należą tu np. odpowiedzialność za spłatę zaciągniętych kredytów, odpowiedzialność za zakup i utrzymanie nieruchomości, w której działa spółka. Jeden z partnerów może przyjąć nieograniczoną odpowiedzialność za działania spółki. Partnerzy spółki mogą powołać zarząd zajmujący się reprezentowaniem spółki przed organami prawnymi i instytucjami finansowymi.
Umowa spółki musi mieć formę aktu notarialnego. Powinna zawierać wszystkie wymagane prawem ustalenia oraz może być uzupełniona o zapis dotyczący powołania zarządu spółki. By spółkę można było zarejestrować w sądzie, trzeba dołączyć:
-
akt notarialny
-
dokumenty poświadczające posiadanie przez każdego z partnerów uprawnień do wykonywania wolnego zawodu
-
złożone wobec sądu albo poświadczone notarialnie podpisy osób uprawnionych do reprezentowania spółki.
Źródło: „Gazeta Prawna”