Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez

- 12-05-2009
We Wrocławiu odbył się XXVI Zjazd Dolnośląskiej Rady Lekarskiej, w którym uczestniczyli delegaci, reprezentujący 13,5 tysiąca dolnośląskich lekarzy. W Zjeździe uczestniczyli też Konstanty Radziwiłł, prezes NRL, prof. Ryszard Andrzejak, rektor AM we Wrocławiu, przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich.
Andrzej Wojnar, przewodniczący DRL przedstawił działalność Rady od poprzedniego Zjazdu i podkreślił, że kształcenie było i jest zadaniem priorytetowym.
-
W ubiegłym roku komisja kształcenia DRL wraz z Wydziałem Lekarskim Kształcenia Podyplomowego AM zorganizowała 48 kursów obowiązkowych w ramach specjalizacji. Wzięło w nich udział 947 lekarzy. Zorganizowane też były kursy dla specjalizujących się oraz doskonalące - dla lekarzy i lekarzy dentystów.
-
Zakończony w 2008 r. program unijny "Szansa na awans - program doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów" pozwolił na bezpłatne przeszkolenie kadr: ok. 400 lekarzy z medycyny ratunkowej, onkologii, chorób wewnętrznych i toksykologii, a także 100 lekarzy stomatologów.
-
Przygotowywane są wnioski o kolejne wsparcie finansowe z Unii. Pozytywną opinię uzyskał już projekt na dotację w wysokości 1,5 mln zł „Eurokwalifikacje - kompleksowe wsparcie pracowników służby zdrowia". 3 inne wnioski zaliczyły już weryfikację wstępną, a inne są w przygotowaniu.
-
Stomatologiczna DIL zorganizowała I Ogólnopolską Konferencję Naukowo-Szkoleniową "Aktualne problemy specjalistycznego i ustawicznego kształcenia podyplomowego lekarzy dentystów w Polsce z uwzględnieniem standardów Unii Europejskiej".
-
XI Ogólnopolska Konferencja Okrągłego Stołu "Lekarz i umierający pacjent. Problemy medyczne i etyczne" została wysoko oceniona. Propagowanie etyki jest jednym z ważnych zadań, które realizuje DIL.
-
We wrześniu ub. r. w Dreźnie odbyło się IV Sympozjum Polsko-Niemieckie "Przeszłość zrozumieć, przyszłość kształtować", które było kontynuacją naukowo – integracyjnych spotkań z lekarzami z Saksońskiej Izby Lekarskiej. Na konferencji podejmowano problematykę reform w niemieckiej służbie zdrowia, mówiono o sytuacji dolnośląskich lekarzy oraz trudnościach finansowych systemów ochrony zdrowia w Polsce i w Niemczech.
-
Na Zjeździe poruszono też temat inwestycji: największym przedsięwzięciem jest rozbudowa i remont kapitalny budynku przy ul. Kazimierza Wielkiego, docelowo siedziby Dolnośląskiego Ośrodka Kształcenia Lekarzy, w którym będzie można jednocześnie szkolić 700 lekarzy.
Źródło: „Służba Zdrowia”