Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoWarto wiedzieć

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Słomki, niekapki i smoczki – pożyteczne, ale...
  • 07-06-2024
 

 

 

 

 

 

Dzieci bardzo lubią słodkie napoje i pokarmy. Trudno się temu dziwić, bo słodki smak jest pierwszym poznawanym w życiu przez każdego człowieka – taki smak ma mleko matki.

Eksperci zalecają jednak, aby po ukończeniu przez dziecko 1. roku życia było ono odzwyczajane od picia z butelki zaopatrzonej w smoczek. Do 2. roku życia dzieci powinny też zaprzestać używania kubków niekapków, również chętnie wykorzystywanych do popijania soków lub innych słodkich płynów. Z kolei do 3. roku życia dzieci powinny przestać używać smoczków. Należy też zwracać uwagę na to, aby dzieci nie ssały kciuków, gdyż nawyk ten (podobnie jak długotrwałe ssanie smoczków) zmienia kształt szczęki i może doprowadzić do rozwoju wady zgryzu.

Również nadużywanie słomek przez dzieci nie jest dobre, bo choć wykorzystanie tych akcesoriów podczas picia słodkich napojów ogranicza kontakt cukru z zębami, to długotrwały dostęp do słodkich płynów zawsze zwiększa ryzyko próchnicy – niezależnie od sposobu spożycia tych produktów. Ponadto u niektórych dzieci może rozwinąć się szkodliwy dla zdrowia zębów i dziąseł nawyk gryzienia słomek, który może prowadzić do uszkodzeń tkanek jamy ustnej.


 

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS