Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoWarto wiedzieć

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Urazy ustno-twarzowe u dzieci rzutują na ich rozwój
  • 29-05-2024
 

 

 

 

 

 

Urazy ustno-twarzowe, w tym uszkodzenia zębów, stanowią poważny problem w populacji dzieci i mogą niekorzystnie wpływać na jakość ich życia. Urazy te mogą obejmować tkanki twarde i miękkie jamy ustnej.

Każdy uraz ma dalekosiężne znaczenie dla funkcjonowania jamy ustnej, ponieważ zdrowie tego obszaru jest związane ze zdolnością mówienia, uśmiechania się, smakowania, żucia, połykania i wyrażania emocji poprzez mimikę. Kiedy wskutek urazu stan zdrowia jamy ustnej ulega pogorszeniu, może to powodować ból, dyskomfort i zawstydzenie. Urazowe uszkodzenia w obrębie jamy ustnej u dzieci przyczyniają się więc do problemów estetycznych, funkcjonalnych, psychicznych, społecznych i ekonomicznych; wpływają również negatywnie na postrzeganie samego siebie i na poczucie własnej wartości. Z tego względu niezbędne leczenie stomatologiczne i z zakresu protetyki powinno być przeprowadzone u dziecka możliwie jak najszybciej po urazie. Nie tylko po to, aby złagodzić ból i dyskomfort oraz przywrócić funkcjonalność jamy ustnej, ale również aby od razu wdrożyć profilaktykę zmian, jakie mogłyby pojawić się w wyniku nieleczonych nieprawidłowości pourazowych. Urazy są bowiem jedną z poważnych przyczyn wad zgryzu.

Rodzice powinni pamiętać, że leczenie urazów w obszarze ustno-twarzowym u dzieci wymaga podejścia interdyscyplinarnego i może być realizowane przez dość długi czas.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS