Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna TechnikWarto wiedzieć ...

Ankieta

Gdzie szukasz informacji z branżowych?

  • na targach
  • w internecie
  • w gazetach
  • podczas konferencji
  • podczas szkoleń
Nieprzyjemny zapach z ust pomoże wykryć nowotwór
  • 06-05-2019
 

 

 

Nieprzyjemny zapach z ust może być wynikiem uwalniania do powietrza z organizmu związków lotnych, których obecność będzie wskazywać na możliwy proces chorobowy toczący się w organizmie. Wskaźnikami nowotworowego procesu chorobowego toczącego się w płucach i piersiach jest m.in. nadmierna ilość formaldehydu i etanu w wydychanym powietrzu. Detekcja tych składników będzie możliwa dzięki zastosowaniu technologii spektrometrii laserowej.

Dzięki uczonym z Uniwersytetu Warszawskiego będzie można wykrywać nowotwory płuc i piersi korzystając z wyników analizy biomarkerów w wydychanym powietrzu. Naukowcy pracujący nad tym zadaniem chcą, aby urządzenie do badań przesiewowych było tanie i mogło być wykorzystane w gabinecie każdego lekarza, również w gabinecie stomatologicznym. Samo badanie byłoby natomiast bezinwazyjne, proste i skuteczne. Pierwsze wyniki badań prowadzonych przez warszawskich naukowców mają pojawić się niebawem, natomiast formalne zakończenie projektu planowane jest na połowę 2021 r.

 

Wykorzystanie laserów do wykrywania związków lotnych w wydychanym powietrzu było możliwe dzięki postępowi w optoelektronice. W naszym kraju, dodatkowo, wytwarza się najlepsze na świecie fotodetektory w zakresie bliskiej i średniej podczerwieni.

 
 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Patronujemy

 


 

08/10-03-2017

 

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS