Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna TechnikWarto wiedzieć ...

Ankieta

Gdzie szukasz informacji z branżowych?

  • na targach
  • w internecie
  • w gazetach
  • podczas konferencji
  • podczas szkoleń
Zastraszanie w pracy – czy istnieje w stomatologii?
  • 28-05-2018
 

 

 

 

Zastraszanie i przemoc są nagannymi, niezgodnymi z prawem zachowaniami w miejscu pracy. Choć wydawać by się mogło, że zjawiska te nie dotyczą stomatologii, to z badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych wynika jednak, że tak nie jest. Co więcej: zastraszanie i przemoc w pracy nie są wcale zjawiskami marginalnymi. Notowane są w formie psychicznej, słownej lub fizycznej. Zastraszaniu poddawani są dentyści, asystentki i higienistki stomatologiczne, a także technicy dentystyczni. Z obserwacji przeprowadzonych w amerykańskim środowisku stomatologicznym wynika, że częściej przemoc stosowały kobiety niż mężczyźni, przy czy panie stosują techniki bardziej wysublimowane niż mężczyźni: więcej jest tu negatywnego wpływu na psychikę osoby zastraszanej niż incydentów fizycznych. Jest to zaskakujące, gdyż kobiety raczej postrzegane są jako płeć bardziej ugodowa. Przyczyna tego tkwi w zmianie obyczajów i statusu płci żeńskiej oraz w postrzeganiu roli kobiet w społeczeństwie.

 

 Badania na temat przemocy w miejscu pracy prowadzono w Skandynawii, potem w Wielkiej Brytanii, Japonii, Holandii, Kanadzie, a wreszcie w Stanach Zjednoczonych. Wyniki nie są optymistyczne i wskazują na wyraźne schematy związane z tym zjawiskiem: osoby stosujące przemoc mają problemy psychiczne. Najczęściej ich źródeł trzeba szukać w dzieciństwie lub latach wczesnej młodości. Osoby najbardziej zranione psychicznie stają się w przyszłości tyranami, którzy maltretują swoich bliskich i współpracowników. Swoimi zachowaniami nakręcają spiralę agresji, co może prowadzić do upadku całych biznesów – także stomatologicznych.

Eksperci zaangażowani w zwalczanie przemocy dają wyraźne wskazówki: powiedzieć STOP dręczycielowi, nie ukrywać, co się dzieje i zgłosić sprawę do organów ścigania. Im szybciej podejmie się zdecydowane działanie, tym mniej szkód na psychice ofiary.

 
 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Patronujemy

 


 

08/10-03-2017

 

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS