Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna TechnikWarto wiedzieć ...

Ankieta

Gdzie szukasz informacji z branżowych?

  • na targach
  • w internecie
  • w gazetach
  • podczas konferencji
  • podczas szkoleń
Dwie firmy w jednym budynku
  • 13-05-2016
 

 

 

 

Czy u synowej chcącej otworzyć salon odnowy biologicznej w pawilonie usługowym będącym własnością swojej teściowej, która w ramach działalności gospodarczej prowadzi w nim gabinet stomatologiczny, powstanie przychód podatkowy z tytułu nieodpłatnego użyczenia pomieszczeń pod salon usług kosmetycznych? Tak, synowa uzyska przysporzenie majątkowe z tytułu nieodpłatnego świadczenia, skutkujące u niej powstaniem przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. Ale z powodu powiązań rodzinnych wartość tego będzie korzystała ze zwolnienia od podatku z tytułu świadczeń otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn, a teściowa zalicza się do I grupy podatkowej.

Jako że w budynku działa jeden licznik prądu i wody, zarówno synowa, jak i teściowa powinny rozdzielać bieżące koszty utrzymania budynku zgodnie ze stanem faktycznym związanym z wykorzystaniem mediów w części należnej do każdej z podatniczek. Żadna z nich nie może rozliczyć ich w całości. Przy wyliczaniu kosztów związanych z wydatkami dotyczącymi prowadzenia działalności przede wszystkim należy kierować się zasadami doświadczenia życiowego i zdrowym rozsądkiem, bo to na podatniku spoczywa ciężar udowodnienia związku poniesionego wydatku z prowadzoną przez niego działalnością i osiąganym z tego tytułu przychodem. Jeżeli teściowej nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT przy nabyciu nieruchomości, oraz zakładając, że nie przysługiwało jej także prawo przy nabyciu i wytworzeniu jej części składowych, nieodpłatne użyczenie jej części nie będzie podlegało opodatkowaniu VAT.

W sytuacji, kiedy faktury za media są wystawiane tylko na teściową, synowa nie będzie mogła odliczyć od poniesionych wydatków VAT. Odliczenie będzie możliwe (w części), jeśli teściowa – jako właściciel lokalu – wystawi fakturę na synową.

Źródło: „Gazeta Podatkowa”


 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Patronujemy

 


 

08/10-03-2017

 

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS