Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna TechnikW laborzeUrządenia dla techników
Spektrofotometryczny kolor
 

 

 

Wprawdzie nic nie zastąpi doświadczenia, wiedzy i umiejętności, które każdy technik dentystyczny wyrabia latami, ale zmysł wzroku, którym ocenia kolor swoich prac i porównuje go z barwą naturalnych zębów pacjenta, jest narzędziem generującym subiektywny odbiór rzeczywistości. Postrzeganie niuansów odcieni jest bowiem różne u różnych ludzi. Do obiektywnej oceny parametrów barwy najlepiej posłuży spektrofotometr. Połączony z komputerem, po przeanalizowaniu nadesłanych danych obrazowych, dostarczy jednoznacznych wyników, które pomogą w doborze optymalnie dopasowanego koloru porcelany lub preparatu barwiącego.

Zalety nowoczesnych spektrofotometrów optycznych:

  • szybkość pomiarów – to zaledwie kilkanaście sekund;

  • precyzja – nieosiągalna dla ludzkiego oka możliwość wychwycenia niuansów optycznych;

  • możliwość współpracy z komputerem, obróbki uzyskanych danych oraz ich przesyłanie do odległego nawet laboratorium od stanowiska doboru kolorów lub prosto z gabinetu;

  • we współpracy z komputerem umożliwia wirtualną analizę efektów zastosowanych rozwiązań, pozwalając na eksperymentowanie z możliwościami wyboru bez kosztów materiałowych.


 

Warunkiem powodzenia w wytworzeniu optymalnie dobranej do pacjenta protezy jest jednak w ostatecznym rozrachunku wiedza i doświadczenie technika, który znając właściwości materiałów stosowanych w swoim laboratorium, oraz wpływ na estetykę protezy takich ich parametrów jak fluorescencja, opalescencja i transparencja, na podstawie danych ze spektrofotometru (jasność, nasycenie, barwa) może jednoznacznie zdecydować o zastosowaniu konkretnego środka.

Źródło: „Nowoczesny Technik Dentystyczny”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS