Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna TechnikArtykuły fachowe

Ankieta

Gdzie szukasz informacji z branżowych?

  • na targach
  • w internecie
  • w gazetach
  • podczas konferencji
  • podczas szkoleń
Estetyczne uzupełnienia bezmetalowe
 

Wymagania pacjentów dotyczące estetyki zębów ciągle wzrastają. Oczekują oni takich uzupełnień protetycznych, które perfekcyjnie odtworzą kształt i barwę zęba oraz umożliwią harmonijną integrację rekonstrukcji z ogólnym wyglądem twarzy. Aby sprostać oczekiwaniom pacjentów, opracowywane są nowe materiały i metody wykonywania uzupełnień protetycznych o coraz lepszych cechach mechanicznych i estetycznych. Pozwalają one w prawie idealny sposób wykonać estetyczne rekonstrukcje protetyczne. Jednak ich możliwości mogą być w pełni wykorzystane tylko zgodnie ze wskazaniami i przy pełnym porozumieniu między pacjentem, lekarzem i technikiem dentystycznym. W środowisku jamy ustnej stopy metali stosowane w uzupełnieniach protetycznych mogą ulec korozji. Za wywołanie korozji odpowiedzialne są głównie jony metali nieszlachetnych z powłoki tlenkowej ich powierzchni. Organizm może tolerować te jony lub odpowiadać alergicznie. W przypadku konstrukcji pełnoceramicznych takie zjawisko nie zachodzi, gdyż szkło jest całkowicie obojętne dla tkanek organizmu. Badania wykazały, ze na powierzchni uzupełnienia protetycznego ze szkła ceramicznego stwierdza się występowanie i akumulację płytki bakteryjnej w stopniu znacznie mniejszym niż w przypadku szkliwa, cementu lub jakiegokolwiek materiału służącego do odbudowy. Spowodowane jest to idealną gładkością powierzchni, małemu napięciu powierzchniowemu oraz elektrostatycznemu oddziaływaniu uzupełnienia protetycznego ze szkła ceramicznego. Rehabilitacja protetyczna ma na celu usprawnienie funkcjonowania układu stomatognatycznego oraz poprawę estetyki pacjenta. Uzupełnienia pełnoceramiczne mają coraz szersze zastosowanie w protetyce stomatologicznej. Obecnie można wykonać pełnoceramiczne wkłady koronowo-korzeniowe, wkłady i nakłady koronowe, licówki, korony, małe mosty oraz łączniki do implantów. Trwają wytężone prace nad przystosowaniem ceramiki do wykonywania również rozległych mostów.

Przy wyborze uzupełnienia pełnoceramicznego główne znaczenie ma jego estetyka i biokompatybilność z tkankami naturalnymi, jak również szczelność brzeżna porcelanowej struktury. Należy przy tym pamiętać o głównym zadaniu protezy zębowej, jakim jest funkcja w rehabilitacji układu stomatognatycznego. W tym celu niezbędne jest właściwe ukształtowanie powierzchni okluzyjnych i aproksymalnych uzupełnienia protetycznego.

Wymogi estetyczne uzupełnienia protetycznego są spełnione wtedy gdy korona harmonizuje się z otaczającymi zębami naturalnymi i tkankami miękkimi.



Można przyjąć, że uzupełnienia protetyczne zęba odpowiadają kryteriom estetyki, gdy nie są rozpoznawalne jako protezy nawet przez fachowca. Czynnik estetyczny często jest tak ważny, że stanowi główny cel leczenia.

1 | 2 | 3 | 4 | 5
 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Patronujemy

 


 

08/10-03-2017

 

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS