Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna StudentStaże

Ankieta

Jaki jest poziom nauczania na Twojej uczelni ?

  • Bardzo dobry
  • Dobry
  • Dostateczny
  • Niedostateczny
Niemiecka organizacja wymiany studentów ZAD
  • 28-08-2013
 

 

 

 

ZAD (Zahnmedizinischer Austausechdienst) to organizacja wymiany studentów stomatologii z siedzibą w Bonn. Powstała w 1981 roku dzięki niemieckim żakom, którzy zapragnęli jeździć po świecie i odbywać praktyki w różnych zakątkach globu. Obecnie wymiana w ramach ZAD odbywa się w dwóch kierunkach i do Niemiec także mogą przyjeżdżać młodzi „zębolodzy” zza granicy, którzy chcą zdobyć praktyczne cenne doświadczenie. I poszerzyć posiadaną wiedzę, ponieważ w zależności od kraju nauka na kierunku stomatologicznym wygląda różnie; a i metody leczenia w poszczególnych krajach różnią się.

W ramach wymiany co roku do Niemiec przyjeżdża około 100 żaków z całego świata. Studenci z Polski wyjeżdżający do Niemiec (między innymi do Kolonii) bardzo chwalą sobie takie praktyki. Zaskoczeniem dla wielu jest fakt, że w Niemczech, inaczej niż u nas, większy nacisk na uczelni kładziony jest na praktykę a nie teorię. System nauczania praktycznego jest w Niemczech odmienny od naszego. Studenci przechodzą tam różne obowiązkowe kursy, a nauka praktyczna jest bardziej etapowa niż w Polsce. Zajęcia na polskich uczelniach stomatologicznych sprawiają wrażenie bardziej wymieszanych.

 

Aby wziąć udział w praktykach odbywających się w Niemczech, należy być członkiem PTSS-u, które w porozumieniu z ZAD-em zajmuje się organizacją wyjazdu. Studenci przebywają za granicą na własny koszt, jednak dostają tzw. dniówkę wynoszącą 18,90 euro. To forma kieszonkowego, która jest przyznawana tylko w momencie, gdy zainteresowany zostaje na praktykach dłużej niż 31 dni. Co roku na tę formę wyjazdów jest więcej chętnych niż miejsc. Młodzi są ciekawi świata, ludzi, nowych technologii – zapoznanie się z tym wszystkim możliwe jest właśnie podczas zagranicznej praktyki w dobrze wyposażonym ośrodku. Praktykanci podkreślają fakt, że stomatologiczne uczelnie niemieckie dysponują większymi środkami finansowymi niż w Polsce. A to oznacza, że przyszli lekarze stomatolodzy mogą w kraju naszych zachodnich sąsiadów pracować na lepszym sprzęcie.

 

Jeśli masz ochotę otworzyć się na nowinki i poznać inny system nauczania oraz zwiedzić piękne miasta niemieckie, ta propozycja jest dla ciebie!

Źródło: Opracowanie własne

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS