Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna StudentStaże

Ankieta

Jaki jest poziom nauczania na Twojej uczelni ?

  • Bardzo dobry
  • Dobry
  • Dostateczny
  • Niedostateczny
Zarobki i wydatki stażysty
  • 09-12-2013
 

 

 

 

 

 

 

Idąc na staż większość absolwentów ma nadzieję na to, że będzie to początek samodzielnego utrzymywania się. Rozpoczyna się dorosłe życie, bez comiesięcznych przelewów z konta rodziców przynajmniej tak by się chciało. Jednak rzeczywistość może być zupełnie inna. Wynagrodzenie stażysty sięga około 1450 zł „na rękę”. Niby dużo jak dla ludzi, którzy nigdy nie mieli swojej pensji, nigdy nie zarabiali. Należy na to jednak spojrzeć praktycznym okiem.

Jeśli były student mieszka nadal z rodzicami, to jego sytuacja z pewnością jest dobra. Nie płaci za mieszkanie, a i o jedzenie przejmować się za bardzo nie musi. Rodzice nie przedzielą mu przecież lodówki na pół i nie powiedzą, że od dziś musi sobie wszystko sam kupować. Mieszkający z rodzicami stażysta często też nie musi martwić się opłatami za prąd, telefon, gaz czy wodę. W tak komfortowej sytuacji pewnie niejeden stażysta może zaoszczędzić co nieco ze swojej pensji.

Gorszy wariant finansowy to taki, w którym usamodzielniony stażysta mieszka bez rodziców. Rachunki, opłaty, czynsz za mieszkanie – wymienne wydatki mogą pozbawić nawet połowy wynagrodzenia. Oczywiście wszystko zależy od miejsca, w którym odbywa się staż. Najgorzej mają mieszkańcy większych miast: Warszawa, Wrocław, Poznań, Gdańsk. Nieco taniej będzie w Łodzi, Katowicach, a jeszcze taniej w Białymstoku. Osoby, które zdecydują się na jeszcze mniejsze miasta, są w stanie zaoszczędzić nawet 700 zł w porównaniu z rówieśnikami z Warszawy. Aby zaoszczędzić na wynajmowaniu samodzielnego mieszkania, absolwenci decydują się na stancje, za które zapłacą o wiele mniej. Pozostają jeszcze akademiki, które w większości miast akademickich są również dostępne dla stażystów.

Kiedy już stażysta opłaci wszystkie rachunki, musi mieć jeszcze fundusze na jedzenie i choćby na drobne przyjemności. Za najdroższe miasta w Polsce uznawane są Warszawa, Poznań, Gdańsk, Kraków i Wrocław. Nieco taniej wyżywić można się w Łodzi i Katowicach.

Jak widać start w dorosłość wcale nie jest finansowo prosty, dlatego duża liczba stażystów coraz częściej szuka dodatkowych zarobków.

Źródło: Opracowanie własne

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS