Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna StudentStaże

Ankieta

Jaki jest poziom nauczania na Twojej uczelni ?

  • Bardzo dobry
  • Dobry
  • Dostateczny
  • Niedostateczny
Zaradność stażysty
  • 16-12-2013
 

 

 

 

 

 

Stażysta z czegoś żyć musi. Otrzymywana pensja niekoniecznie potrafi zaspokoić podstawowe potrzeby wciąż kształcącego się młodego stomatologa. Po opłaceniu mieszkania i mediów wielu początkującym lekarzom z uposażenia nie pozostaje wiele. Na dodatek trzeba coś jeszcze jeść. Większość stażystów może zapomnieć o zaoszczędzeniu paru złotych ze swojej pensji - dlatego też absolwenci chwytają się dodatkowych prac, mając na celu podwyższenie swoich miesięcznych zarobków. Sposobów jest wiele, choć nie wszystkie prace podejmowane przez absolwentów są zgodne z literą prawa.

W świetle przepisów stażysta może podejmować dodatkową prace, o ile zajęciem tym nie jest praca w gabinecie stomatologicznym przy pacjentach. Absolwenci nie mogą pracować jako lekarze dentyści, ponieważ są dopiero stażystami, a ci nie mają jeszcze pełnego prawa wykonywania zawodu. Kwestia zarobkowania przedstawia się nieco inaczej, jeśli były student odbywa staż w niepublicznym zakładzie opieki zdrowotnej i tam wykonuje obowiązki związane z wyuczonym zawodem. Jeśli NZOZ posiada akredytację do zatrudniania stażystów, ci w ramach pensji stażowej dostają swoje wynagrodzenie z ministerstwa, ale oprócz tego - przy wcześniejszej akceptacji przez pracodawcę - mogą otrzymywać dodatkowe wynagrodzenie za swoją pracę. Nie jest to jednak regułą.

Dla tych, których pensja stażysty nie satysfakcjonuje, lub którym po prostu nie wystarcza na wszystko, jedynym rozwiązaniem jest podjęcie pracy innej niż lekarza dentysty. Często stażyści zatrudniają się w sklepach z asortymentem medycznym, albo też w sklepach z odzieżą. Inni pracują jako asysty stomatologiczne, choć nie jest to do końca uregulowane prawnie. Każdy radzi sobie, jak może.

Jak twierdzą sami zainteresowani, do łamania reguł zmuszają ich warunki wynikające z niskiego uposażenia stażowego. Dla porównania: lekarze stażyści mają wyższe pensje niż lekarze dentyści stażyści. Absolwenci studiów lekarsko-dentystycznych często uważają to za niesprawiedliwe i nieuzasadnione.

Źródło: Opracowanie własne

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS