Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentHigiena

Higiena jamy ustnej po udarze mózgu – praktyczny poradnik
 

 

 

 

Zapewnienie higieny jamy ustnej na właściwym poziomie u osoby, która przeszła udar mózgu, jest poważnym wyzwaniem dla opiekunów. Podajemy kilka praktycznych rad, na co zwracać uwagę i jak sobie poradzić z pojawiającymi się problemami.

  • Konieczne jest przynajmniej dwukrotne w ciągu doby szczotkowanie zębów z wykorzystaniem pasty z fluorem. Szczoteczka powinna mieć niewielką główkę i miękkie włosie, a pasty nakładamy niewiele. Najlepiej wybrać pastę, która bardzo mało się pieni. Należy wykonywać delikatne ruchy wymiatające, czyszcząc ostrożnie każdy ząb z każdej strony. Jeśli chory nie potrafi wypluć pasty i popłukać jamy ustnej wodą, należy nawinąć na palec kawałek jałowej gazy, zmoczyć w wodzie lub roztworze z naparem z rumianku czy szałwii i tym wymyć delikatnie wnętrze ust pacjenta.

  • Jeżeli pacjent nosi protezę ruchomą, a jest możliwość jej wyjęcia, należy bezwzględnie to zrobić. I wyszczotkować zarówno jamę ustną, jak i protezę. Uzupełnienie warto też wydezynfekować – ponieważ znajdujące się na nim resztki organiczne stają się siedliskiem patogenów. Usunięcie protezy z jamy ustnej zapobiega również powstawaniu na śluzówce odleżyn, owrzodzeń czy aft.

  • Najlepiej po każdym posiłku podać płyn do płukania jamy ustnej bez alkoholu – ale tylko pacjentowi umiejącemu samodzielnie wypluć środek po użyciu. Osoby sparaliżowane będą wdzięczne za przemycie śluzówki jamy ustnej gazikiem nawiniętym na palec i nasyconym płukanką stomatologiczną.

  • Jeśli jest możliwość, warto zastosować irygator oraz nitkowanie w celu usunięcia resztek pokarmowych.

  • Należ podawać minimum 2 litry płynów do wypicia na dobę i dbać o nawilżenie śluzówki jamy ustnej. Najtańszym i najprostszym sposobem na zatrzymanie wilgoci w śluzówce jest płukanie jamy ustnej wywarem z siemienia lnianego.

  • Na bieżąco leczyć objawowo uszkodzenia śluzówki jamy ustnej spowodowane parafunkcjami pojawiającymi się u chorych po udarze (bruksizm, zagryzanie wargi czy wewnętrznej strony policzka).

  • W sytuacji, kiedy osoba po udarze jest sparaliżowana i nie można z nią nawiązać komunikacji, warto, aby przy oczyszczaniu jamy ustnej z resztek organicznych uczestniczyły dwie osoby, pomagając sobie wzajemnie. Jeżeli pacjent odruchowo zamyka buzię, aby nie uszkodzić szkliwa podczas \zabiegów higienicznych i uchronić palce przed przygryzieniem, pomiędzy łuki zębowe należy wsunąć wałek z ligniny lub z jałowego gazika czy szmatki albo gryzak niemowlęcy.

Źródło: Opracowanie własne

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS