Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
Przy wyborze pasty do zębów, która będzie stosowana w skojarzeniu ze szczoteczką elektryczną, bardzo ważne jest, aby miała ona jak najniższy współczynnik ścieralności RDA – ponieważ szczoteczka elektryczna wykonuje co najmniej 5600 ruchów obrotowo-zwrotnych na minutę i 40.000 pulsacji na minutę a w przypadku szczoteczek sonicznych liczby te są znacznie większe. Jest to ważne, gdyż szybkość mycia zębów oraz nacisk szczoteczki na zęby mogą doprowadzić do uszkodzeń szkliwa.
Pasty przeznaczone dla szczoteczek elektrycznych dostępne są w postaci żelu lub zwykłej pasty. Ważne różnice pomiędzy pastą do zwykłej szczoteczki a pastą do szczoteczki elektrycznej to: zredukowana zdolność pienienia się tej drugiej oraz jej łatwiejsza aplikacja na główkę i skuteczniejsze odświeżanie oddechu.
Należy unikać past, które mają w składzie laurosiarczan sodu, ponieważ substancja ta odpowiada za efekt pienia się. Ponadto może okazać się niebezpieczna dla zdrowia – może powodować alergię oraz zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór.
Należy również unikać produktów mających w składzie parabeny, siarczany, a w niektórych przypadkach również fluor – szczególnie, jeśli pije się wodę zawierającą ten pierwiastek. Zamiennikiem dla fluoru może być hydroksyapatyt. Substancja ta jest bardzo łagodna, co stanowi gwarancję, że mogą korzystać z niej osoby, które mają wrażliwe zęby i dziąsła.
Dobrej jakości pasta przeznaczona dla szczoteczek elektrycznych powinna zawierać naturalne substancje, które wykazują działanie bakteriobójcze. Dobrze jest, jeśli ma w swoim składzie ksylitol, gdyż jest to substancja słodząca, której bakterie próchnicy nie potrafią wykorzystywać jako pożywkę.