Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentHigiena

Chlorheksydyna i triklosan w codziennym zapobieganiu próchnicy
 

 

 

 

 

Wśród bogatego asortymentu środków do zachowania higieny jamy ustnej, szczególne znaczenie mają dwie substancje chemiczne. Znaleźć je można w większości produktów do czyszczenia zębów i jamy ustnej. Ich cel to bakterie, których skutkiem działania jest uszkodzona warstwa mineralna zębów i próchnica. Związki te to chlorheksydyna i triklosan.

  • Chlorheksydyna to syntetyczny antyseptyk, który dobrze likwiduje bakterie Gram-dodatnie, a słabiej działa na szczepy Gram-ujemne. Jest środkiem z wyboru stosowanym w popularnych produktach do higieny jamy ustnej ukierunkowanych na kontrolę płytki bakteryjnej. Ocenia się, że w porównaniu do innych substancji, chlorheksydyna jest bezpieczna w stosowaniu i wywołuje niewiele skutków ubocznych. Warunkiem bezpiecznego stosowania chlorheksydyny jest jednak to, że nie można jej używać przez cały czas. Związek ten dodawany jest głównie do płynów do płukania ust – zatem chcąc zagwarantować sobie bezpieczeństwo stosowania, płukanek nie należy używać bez przerwy. Dużą zaletą chlorheksydyny jest długi czas jej działania – efekt przeciwbakteryjny utrzymuje się w jamie ustnej przez wiele godzin.

  • Triklosan – związek organiczny z grupy fenoli o właściwościach bakteriobójczych i przeciwgrzybiczych o małej toksyczności dla ludzi. Znaleźć go można w większości kosmetyków i produktów czyszczących. Dodawany bardzo często do past do zębów i płukanek do jamy ustnej. Działa przeciwzapalnie i utrudnia tworzenie się płytki nazębnej, a w konsekwencji hamuje powstawanie kamienia nazębnego. W dawkach, w których znajduje się produktach do zachowania higieny jamy ustnej, może być stosowany długotrwale. Uznawany za bezpieczny. Od niedawna znalazł się jednak na cenzurowanym z powodu obaw o wywoływanie oporności bakterii na leczenie antybiotykami, negatywny wpływ na środowisko naturalne (podejrzenia o zatruwanie środowiska dioksynami lub chloroformem, które powstają w procesie rozpadu triklosanu).

Źródło: Opracowanie własne

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS