Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzPoradnik dentysty

Ankieta

Jakie czasopismo stomatologiczne prenumerujesz?

  • Magazyn Stomatologiczny
  • As Stomatologii
  • Nowy Gabinet Stomatologiczny
  • Poradnik Stomatologiczny
  • Stomatologia Współczesna
  • TPS
  • Kwintesencja
  • Forum Stomatologii Praktycznej
  • Inne

Odzież służbowa – to warto wiedzieć
 

 

 

 

 

Praca w gabinetach stomatologicznych oraz pracowniach protetycznych wymaga noszenia odzieży ochronnej. Odzież taka traktowana jest jako strój służbowy. Ustawodawca nie zdefiniował w ustawie o podatku od osób fizycznych pojęcia „strój służbowy”, dlatego z ustaleń słownikowych wynika, iż należy pod terminem tym rozumieć odzież noszoną tylko w związku z wykonywaną pracą; odzież, której charakter powinien uniemożliwiać wykorzystywanie jej do celów osobistych. Aby noszony strój mógł być uznany za odzież służbową, muszą być spełnione dwa warunki:

  • jego noszenie musi być obowiązkiem pracownika (wynikającym m.in. z regulaminu czy umowy o pracę);

  • strój ten musi posiadać charakterystyczne cechy, które uniemożliwiają wykorzystanie go do celów prywatnych (np. logo firmy, charakterystyczny krój i kolor), czyli zindywidualizowane elementy, przez które odzież ta traci właściwości odzieży o charakterze osobistym.

Wydatki ponoszone na nabycie stroju pracowniczego są kosztem firmowym, a po stronie pracownika wartość ubioru służbowego korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 10 ustawy o pdof – o ile używanie takiego stroju należy do obowiązków pracownika. Z kolei

wydatki ponoszone przez przedsiębiorcę na zakup stroju na własne potrzeby, nawet jeżeli używa go w prowadzeniu swojej firmy, kwalifikować należy jako wydatki o charakterze osobistym, które nie są kosztami podatkowymi, chyba że jest to strój biznesowy z trwale naniesionym logo firmowym (tak dopuszcza interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 10 września 2010 r., nrILPBl/415-699/10-4/KŁ).

 

W przypadku zatrudniania na umowę zlecenie pomocy dentystycznych i zaopatrywania ich w odzież ochronną, zaliczenie wydatków związanych z zakupem odzieży będzie stanowić koszt firmowy tylko w sytuacji, kiedy w umowie zlecenia zawartej ze zleceniobiorcą przedsiębiorca zobowiązał się do ponoszenia wydatków na strój pracowniczy. W sytuacji, kiedy zleceniodawca zapewnia zleceniobiorcy odzież ochronną, dla tego ostatniego jej wartość stanowi przychód z działalności wykonywanej osobiście i z tego tytułu należy odprowadzić zaliczkę na podatek. W sytuacji, kiedy zleceniobiorca prowadzi działalność gospodarczą i wykonuje zlecenie w jej ramach, wówczas świadczenia związane z zakupem odzieży ochronnej powinien on wliczyć w przychód z wykonywanej przez siebie działalności.

Źródło: „Gazeta Podatkowa”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS