Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Rezydenci lepiej opłacani od specjalistów
  • 26-05-2009
 


 

W lutym Sejm przyjął jednogłośnie nowelizację ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, która weszła w życie 15 marca tego roku. Nowelizacja przewiduje zmianę systemu wynagradzania lekarzy, którzy zdobywają specjalizację. Ich zarobki uzależnione zostały od roku szkolenia oraz od kategorii specjalizacji. Tym samym doprowadzono do powstania swoistego kuriozum: rezydent zarobi więcej niż doświadczony specjalista. Wynika to z tego, że wynagrodzenie rezydentów zostało ustalone odgórnie – przez Ministerstwo Zdrowia. Specjaliści negocjują zaś wysokość swoich zarobków bezpośrednio z pracodawcami, czyli dyrektorami szpitali.

- To dość dziwaczna sytuacja, gdy osoba, która jest dopiero po studiach medycznych i którą uczę tego zawodu podczas rezydentury, będzie teraz miała wyższe od mojego wynagrodzenie zasadnicze - mówi lekarz z wieloletnim stażem, zatrudniony w jednym z krakowskich szpitali.

Do pensji zasadniczej rezydenta dochodzą również dodatki, m.in. za pełnione dyżury. Pensja przyszłego specjalisty może być zatem wyższa, niżeli uposażenie opiekuna.


 

Specjaliści są zaniepokojeni zaistniałą sytuacją. Dyrekcje szpitali również z obawą oczekują podwyżek dla rezydentów, ponieważ spodziewają, się nowej fali pozwów sądowych – tym razem od doświadczonych lekarzy.

- Drogę do sądów mamy już przetartą - zauważa Czesław Miś, nowosądecki pediatra, który w2006 r. upomniał się jako pierwszy o wolne lekarzy po dyżurach. - Jutro odbędzie się zebranie Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, na którym zapadnie decyzja, jakie działania podejmiemy. Nie może być tak, że lekarz podczas specjalizacji będzie zarabiał więcej od lekarza z doświadczeniem. To jest dyskryminacja.

Tak będą miesięcznie zarabiać rezydenci:

  • w pierwszych dwóch latach specjalizacji: 3170 zł, w dziedzinach priorytetowych zaś -3620 zł;

  • po dwóch latach specjalizacji otrzymają 3450 zł, a w dziedzinach priorytetowych - 3890 zł.

Tymczasem wielu lekarzy specjalistów z dużym stażem zarabia ok. 3, 0 – 3,5 tys. zł brutto na miesiąc.

Źródło: „Rzeczpospolita”


 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS