Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoPróchnica zębów
Diagnostyka próchnicy
 

Badanie zęba, prowadzące do rozpoznania próchnicy, może przybiegać w różny sposób:

  • Stomatolog za pomocą lusterka i zgłębnika dentystycznego ogląda zęby – wszystkie przebarwienia traktuje jako potencjalne miejsca rozwoju próchnicy. Jeśli przebarwienia te można usunąć za pomocą szczoteczki do zębów, to oznacza, że nie są zmianami prowadzącymi do próchnicy.

  • W niektórych przypadkach ciężko odróżnić próchnicę od przebarwień. Wtedy stomatolog bada zmianę zgłębnikiem – o obecności próchnicy świadczy ból podczas badania, zahaczanie zgłębnika o powierzchnię zęba, a także pozostałości pokarmów w tym miejscu.

  • Czasami lekarz nawierca zęba wiertłem różniczkowym.

  • Czasem do zdiagnozowania próchnicy potrzebne jest zdjęcie rtg i zimne światło (diafanoskopia) – szczególnie w przypadku próchnicy na powierzchniach stycznych zębów bocznych.

  • W przypadku osób o małej podatności na próchnicę stosuje się rozpoznanie wyczekujące (odłożne). Konieczne jest wtedy dbanie o higienę jamy ustnej i częste kontrole u stomatologa.

 

Rozpoznanie próchnicy w zaawansowanym stopniu rozwoju jest bardzo łatwe. Znacznie trudniejsze jest rozpoznanie jej w początkowym okresie lub w miejscach ciężko widocznych (np. na powierzchniach stycznych). Szybkie postawienie diagnozy jest niezmiernie ważne, gdyż wczesne rozpoczęcie leczenia zapobiega rozwojowi próchnicy i uszkodzeniu tkanek zęba.

 

Źródło: Opracowanie własne

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS