Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoPróchnica zębów
Jak się psują zęby mleczne?
 

Zęby mleczne psują się, niestety, szybciej od zębów stałych. Mleczaki są słabsze, mniej silnie wysycone minerałami niż ich stałe odpowiedniki. Jeśli nie podejmie się zdecydowanych kroków zaradczych, próchnica w krótkim czasie potrafi zniszczyć pierwszy „garnitur” ząbków.

Destrukcja ząbków mlecznych przebiega takimi samymi etapami jak w przypadku uzębienia stałego.

  1. Próchnica początkowa – na powierzchni ząbka tworzy się plama lub lekkie przebarwienie; szkliwo staje się w tym miejscu matowe i traci przezroczystość. Choroba powoduje lekką demineralizację szkliwa – dobrze widać to jedynie na mikroskopowo powiększonym obrazie zmienionej tkanki. Naocznie w zębie nie stwierdza się żadnych ubytków ani uszkodzeń. Proces niszczenia tkanki rozwija się tuż pod powierzchnią szkliwa.

  2. Próchnica powierzchniowa – kolejny etap niszczenia zęba, który objawia się już niewielkimi ubytkami w powierzchniowych tkankach zęba. Proces chorobowy wkracza w głębiej leżące tkanki. Następuje szybsza utrata minerałów z zęba.

  3. Próchnica średnia – choroba atakuje zębinę. Etap ten pojawia się krótko po uszkodzeniach powierzchniowych i postępuje szybciej niż w zębach stałych. Zniszczenie szkliwa oraz części zębiny powoduje powstanie widocznych ubytków w zębie.

  4. Próchnica głęboka – to zaawansowane stadium choroby, toczące się głęboko w zębinie. Zmiany w zębie są na tyle poważne, że choroba rozwija się tuż obok miazgi. Zdrową jeszcze miazgę od miejsc objętych zniszczeniem oddziela jedynie cieniutka warstwa nietkniętej zębiny.


Każda próchniczna zmiana początkowa w zębie, nawet niewidoczna gołym okiem, powoduje, że warstwa szkliwa staje się szorstka – łatwiej przez to przyczepiają się do niej mikroorganizmy. Próchnica ząbków mlecznych jest bardzo zdradliwa – choć zmiany chorobowe toczą się w zębie „pełną parą”, na pierwszy rzut oka nie widać tego. Tymczasem pod pozornie zdrową warstwą szkliwa może znajdować się już poważnie zepsuta zębina. W pierwszych ząbkach kolejne etapy próchnicy następują po sobie bardzo szybko. Nie można więc zwlekać z wizytą u stomatologa – im szybciej dentysta podejmie leczenie, tym mniej bólu i stresu u malca.


Źródło: Opracowanie własne

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS