Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoPróchnica zębów
Próchnica – wróg nr 1 dla zębów
 

Niepokojące statystyki, które wskazują, iż ponad 90% społeczeństwa ma próchnicę zębów, każą podjąć zdecydowaną walkę z tą chorobą. Rzadko kiedy uświadamiamy sobie, iż próchnica to CHOROBA. Na dodatek to najpowszechniej występujące schorzenie na świecie.

Pierwsze zmiany próchnicze pojawiają się już u dwulatków - badania wskazują, że u 9% tych dzieci obserwuje się uszkodzenia szkliwa. Wśród przedszkolnych maluchów już połowa dzieci ma próchnicę, a u starszaków odsetek dzieci z uszkodzeniami szkliwa wynosi prawie 90%! Za to u dzieci, które regularnie szczotkują zęby, próchnicę ma już tylko 65%. To zasadnicza różnica; i wyraźny znacznik, jak ważna jest staranna i systematyczna higiena jamy ustnej.


Specjaliści radzą:

  1. Myj zęby przynajmniej 2 razy dziennie (po śniadaniu i po kolacji).

  2. Zmieniaj szczoteczki co 4 – 6 tygodni – nową szczoteczkę przed pierwszym użyciem wypłucz w ciepłej wodzie z dodatkiem wody utlenionej.

  3. Stosuj miękkie szczoteczki.

  4. Płucz jamę ustną przed myciem zębów oraz po myciu.

  5. Czyść język.

  6. Myj zęby właściwą metodą:

    • Dzieci, które mają zęby mleczne – stosując metodę kółeczkową: boczne, wewnętrzne i zewnętrzne powierzchnie ząbków czyści się robiąc kółeczka; przy siekaczach, trzymając szczotkę pionowo, szczotkuje się ruchami od dziąsła ku górze; powierzchnie żujące myje się ruchem poziomym, posuwistym.

    • Dzieci z zębami stałymi oraz dorośli powinni myć zęby metodą obrotową, czyli: boczne wewnętrzne i zewnętrzne powierzchnie myjemy ruchami wymiatającymi od dziąseł ku zębom, przy czym szczoteczka powinna być ustawiona do bocznej powierzchni zęba pod kątem 45 stopni. Siekacze od wewnętrznej powierzchni czyścimy pionowymi ruchami wymiatającymi, trzymając pionowo ustawioną szczoteczkę, a powierzchnie żujące polerujemy ruchami poziomymi.

  1. Sprawdzaj skuteczność mycia zębów, płucząc jamę ustną płynem z fuksyną albo stosując tabletki z erytrozyną – nieusunięte złogi wybarwiają się na różowo lub czerwono. Barwnik ulega po jakimś czasie wypłukaniu.


Źródło: „Gazeta Wielkopolska”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS