Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna Dzieckoortodoncja
Płytka Schwarza
 

 

 

 

 

 

Płytka Schwarza, nazywana też płytką podniebienną, należy do grupy zdejmowanych aparatów ortodontycznych. Jest jednym z najpowszechniej używanych aparatów do powolnego bądź półszybkiego rozszerzania szczęki. Stosowana jest u pacjentów w okresie uzębienia mlecznego oraz wczesnego mieszanego. Służy do korekty pojedynczych zębów bądź ich grup, np: w leczeniu jednostronnych zgryzów krzyżowych. Jednak w okresie późnego uzębienia mieszanego i stałego koniecznie jest zastosowanie aparatów stałych – potrzebna jest bowiem większa siła, aby pokonać opór ze strony szwu środkowego i otaczających go struktur.

 

Dzięki płytce Schwarza można przeprowadzić poprzeczną rozbudowę łuku zębowego. Konstrukcja aparatu, wykorzystując zakotwiczenie na podniebiennych powierzchniach zębów, działa z jednakową siłą w obu kierunkach, przez co wpływa na przebudowę w miejscu szwu podniebiennego. Działanie aparatu opiera się na stopniowym rozkręcaniu śrub. Najczęściej są to 1-2 obroty na tydzień. Dzięki temu, możliwa jest poprzeczna rozbudowa górnego łuku zębowego o 7,5 mm oraz dolnego łuku zębowego o 6,5 mm w ciągu około 4-5 miesięcy stosowania aparatu.

Dużą zaletą płytki jest możliwość jej zdejmowania w dogodnym dla pacjenta momencie. Umożliwia to utrzymanie dobrej higieny jamy ustnej oraz samego aparatu.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS