Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna Dzieckoortodoncja
Czym są utrzymywacze przestrzeni?
 

 

 

 

Utrzymywacz przestrzeni to samodzielny bądź wbudowany w aparat ortodontyczny element, którego zadaniem jest zapobieganie zsuwaniu się zębów w przypadku przedwczesnej utraty zęba u dzieci lub jego utraty w wyniku urazu czy zniszczenia przez próchnicę u dorosłych.

Wszelkie luki w łuku zębowym powodują, że zęby sąsiadujące z nimi dążą do ich zamknięcia. W przypadku zębów mlecznych ich przesunięcia mogą doprowadzić do tego, że znajdującym się pod nimi zębom stałym może brakować miejsca na wyrastanie. Nieprawidłowe (krzywe, w nieodpowiednim miejscu) wyrżnięcie zęba stałego zaburza symetrię łuku zębowego i może prowadzić do stłoczenia zębów lub ich wykoślawiania. Wszystko to prowadzi do rozwoju wady zgryzu.

Utrzymywacz przestrzeni okazuje się więc niezbędnym elementem do tego, aby zachować łuk zębowy we właściwym kształcie i fizjologicznej symetrii. Najczęściej elementy te wykorzystywane są w leczeniu ortodontycznym i protetycznym u dzieci. Mogą być ruchome albo stałe. Utrzymywacze ruchome mogą mieć postać zdejmowanych płytek podniebiennych otrzymywanych w jamie ustnej dzięki dokładnemu dopasowania do śluzówki lub stanowić część aparatów czynnościowych. Stałe utrzymywacze cementowane są na zębach.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS