Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoChoroby i leczenie

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Zapalenie jamy ustnej u dzieci wywołane przez paciorkowce
 

 

 

 

 

Paciorkowce to bakterie o kulistym kształcie, odpowiedzialne za wiele ostrych zakażeń. Warto, aby dziecko u stomatologa lub pediatry pojawiło się zaraz po pojawieniu się zmian.

W zależności od rodzaju drobnoustroju, zmiany w jamie ustnej mogą przybierać różne postaci.

  • Zapalenie jamy ustnej rzekomobłoniczne – najczęściej występuje u noworodków i dzieci we wczesnym okresie dojrzewania. Objawy: pojawienie się małych owrzodzeń z czerwonym rąbkiem zapalnym, pokrytych grubymi, szarymi błonami podobnymi do nalotów. Zapalenie rozpoczyna się na powierzchni łuków podniebiennych i na wędzidełku języka, skąd może rozprzestrzenić się na całą jamę ustną. Zmiany nie powodują przykrego zapachu z ust, natomiast towarzyszy im ślinotok oraz zaburzenia czynności połykania.

  • Zapalenie jamy ustnej liszajowate – występuje u małych dzieci. Zmiany towarzyszące chorobie umiejscawiają się głównie na śluzówce jamy ustnej i policzkach. Występują w postaci drobnych pęcherzyków wypełnionych płynem, które stosunkowo szybko pękają, pozostawiając przebarwienia w postaci krwawiących nadżerek.

  • Zapalenie jamy ustnej paciorkowcowe – występuje w okresie dziecięcym. Objawy charakteryzują się rozlanym zaczerwienionymi obrzękiem błony śluzowej. Towarzyszą temu drobne, punkcikowate nadżerki oraz skłonność do krwawień.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS