Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoChoroby i leczenie

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Zmiany w jamie ustnej dziecka podczas przebiegu mononukleozy
 

 

 

 

 

 

Mononukleoza jest wirusową chorobą zakaźną, występująca u dzieci z reguły po 2. roku życia. Głównym źródłem zakażenia jest ślina. Zmiany powstające w jamie ustnej mają wyraźny charakter anginowy. Towarzyszą temu podwyższona temperatura ciała oraz powiększone węzły chłonne w okolicy kąta żuchwy i szyi. Te drugie nie wykazują zbyt wielkiej bolesności.

Możemy wyróżnić 3 kliniczne postaci mononukleozy: gruczołową, gorączkową i anginową. U dzieci postać anginowa objawia się zapaleniem gardła, jak i migdałków, a w późniejszym okresie może przenieść się na język oraz podniebienie miękkie.

Typowym objawem w jamie ustnej jest wystąpienie symetrycznych, drobnych plam dających krwotoczne przebarwienia, które nieco wystają ponad powierzchnię śluzówki jamy ustnej. Utrzymują się one z reguły do kilku dni.

Z uwagi na ciężki przebieg choroby, leczenie wymaga obserwacji pediatrycznej a nawet hospitalizacji. W ciężkich przypadkach konieczna jest długotrwała obserwacja, ponieważ zakażenie wirusem wywołującym mononukleozę może prowadzić do szeregu poważnych powikłań. Leczenie w jamie ustnej nie wymaga interwencji stomatologa – ma charakter objawowy i ma na celu zapobieganie wtórnemu zakażeniu.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS